Sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami. Warto więc zacząć przygotowania do wiosennych i letnich wypraw na dwóch kółkach. Zaplanowanie ciekawy tras i miejsc do odwiedzenia jest istotne jeśli chcemy możliwie jak najlepiej wykorzystać nadchodzące ciepłe miesiące. Jednakże równie istotne jest zadbanie o sprzęt, czyli właściwe przygotowanie roweru. Podobnie jak z samochodem, właściwe dbanie o sprawność techniczną jednośladu jest niezwykle istotne. Pozwoli nam cieszyć się wycieczkami i, co ważniejsze, uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Poniżej podajemy kilka rad dotyczących tego na co warto zwrócić uwagę w ramach przygotowania roweru do sezonu.

Opony, hamulce, łańcuch

Jednym z najważniejszych elementów naszego roweru są oczywiście opony. Przed sezonem warto dokładnie je obejrzeć i sprawdzić, czy nie są uszkodzone. Jeśli bieżnik jest mocno zużyty należałoby pomyśleć o wymianie. Warto także zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach. Dobrym pomysłem będzie test polegający na napompowaniu opon i zostawieniu ich na kilka dni w spokoju aby móc sprawdzić czy nie ucieka z nich powietrze. Kolejnym ważnym elementem, który często podlega sporemu zużyciu jest łańcuch. Dlatego warto przed rozpoczęciem sezonu sprawdzić jego stan. Przy okazji można wyregulować przerzutki. Dzięki temu unikniemy częstego spadania łańcucha, które jest kłopotliwe i irytujące. Nie mniej istotne są dobrze działające hamulce. Ich sprawność bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Przed sezonem warto dokładnie je obejrzeć i przetestować, czy działają poprawnie. Jeśli stwierdzimy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy dokonać ewentualnej naprawy. Jeśli nie wiesz czy sam sobie poradzisz nie wahaj się oddać roweru do dobrego serwisu.

Wygoda i komfort jazdy

Podczas jazdy na rowerze liczy się nie tylko jego wydajność i bezpieczeństwo, ale także komfort i wygoda. Przed sezonem warto zadbać o wygodne siodło i uchwyt kierownicy. Siodełko z czasem się zużywa i przestaje być wygodne. Pamiętajmy, że planując dłuższe wycieczki będziemy spędzać nawet kilka godzin na rowerze. Warto zatem zadbać o komfort naszych pośladków i zainwestować nieco w dobrej jakości siodełko. Jeśli posiadamy rower z amortyzacją, warto przed sezonem dokładnie sprawdzić jej stan. Należy zwrócić uwagę na uszkodzenia i ewentualne wycieki oleju. Sprawna amortyzacja zapewni komfort w dłuższej trasie w terenie. Na koniec warto wspomnieć o dokładnym wyczyszczeniu roweru. Usunięcie zbędnych osadów, kurzu, błota czy piasku, które nagromadziły się podczas poprzedniego sezonu sprawi, że przyjemniej będzie nam się korzystało ze sprzętu.