Już wiele lat temu niepisaną tradycją stało się otwieranie sezonu grillowego w majówkę. W tym roku zapewne będzie nie inaczej. Polacy będą spotykać się w gronie znajomych i rodzin, cieszyć się wspólnie spędzonym czasem i przyrządzaniem posiłków na świeżym powietrzu. W kultywowaniu tej tradycji nie przeszkodzi nawet pogoda, która nie wydaje się być tragiczna, jednakże z drugiej strony pozostawia sporo do życzenia. Przy okazji majówkowego grillowania warto jednak pamiętać o pewnych zasadach. Ich nieprzestrzeganie, nawet nieświadome, może zakończyć się bardzo wysokimi mandatami. A chyba nikt nie chciałby zakończyć majowego wypoczynku z kilkoma tysiącami złotych mniej w portfelu.

Grill na balkonie

Może nie jest to najpopularniejsza forma grillowania, jednakże zdarza się, że ktoś zdecyduje się rozpalić grill na balkonie. Oficjalnie, nie ma żadnych ogólnych przepisów zabraniających takiego grillowania. Jednakże nie oznacza to, że rozpalając grill na balkonie nie narazimy się na pewne nieprzyjemności. Sama Państwowa Straż Pożarna odradza takie postępowanie. Wszystko w związku z ryzykiem wywołania pożaru poddasza czy też dachu budynku mieszkalnego. Ponadto grillowanie na balkonie może być uciążliwe dla sąsiadów. Dlatego też często wewnętrzne regulaminy spółdzielni zakazują rozpalania grillu na balkonie. Jeśli sąsiedzi zgłoszą administracji łamanie regulaminów, zarządca budynku może zdecydować się na wezwanie Straży Pożarnej by sprawdzić, czy nie doszło do złamania przepisów przeciwpożarowych. Grozi to mandatem w wysokości 500 zł.

Grill w lesie lub parku

Największa kara grozi za rozpalenie grilla w lesie lub w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu. Wówczas trzeba liczyć się z utratą nawet 5000 zł. Jeśli chodzi zaś o parki, to również należy zachować daleko idącą ostrożność. Zazwyczaj wyznaczane są specjalne miejsca przeznaczane do rozpalania grilla. Jeśli zdecydujemy się na grillowanie poza miejscem do tego wyznaczonym ponownie może przyjść nam zapłacić. Tym razem grzywna wyniesie 500 zł. Jeśli zaś chodzi o ogródki działkowe, to praktycznie każdy z nich ma swój regulamin, z którym warto się zapoznać. Aby zatem majówkowy grill był przyjemny, warto podejść do tematu rozsądnie. Unikniemy nie tylko mandatu, ale także ryzyka związanego z potencjalnym pożarem.