Na zakończenie Szczycie Pokojowym, biorącego miejsce w Szwajcarii, delegacje z wielu krajów dołączyły swoje podpisy pod finałowym dokumentem. Niniejszy tekst stanowił propozycję warunków, które mają doprowadzić do zakończenia konfliktu między Ukrainą a Rosją. Niemniej jednak, nie wszyscy przedstawiciele państw zgromadzonych na szczycie zgodzili się na jego treść. Pośród nich znalazły się Indie, Arabia Saudyjska oraz Watykan. W odniesieniu do tej ostatniej instytucji, Kardynał Pietro Parolin zdecydował się na wydanie oficjalnego oświadczenia.

Kardynał Pietro Parolin zapewnił w swoim komunikacie, że reprezentanci Stolicy Apostolskiej uczestniczyli w Szczycie Pokojowym, który odbywał się 15 i 16 czerwca, jako obserwatorzy. Sekretarz Stanu Kardynał Pietro Parolin oraz prałaci Martin Krebs i Paul Butnaru byli osobami reprezentującymi Watykan podczas tego wydarzenia.

Oświadczenie zawierało również wyjaśnienie dotyczące decyzji o niepodpisaniu końcowego dokumentu spotkania. „Ze względu na unikalną rolę Stolicy Apostolskiej jako Obserwatora oraz zgodnie z naszą tradycją unikania podpisywania wspólnych deklaracji, Delegacja Watykanu powstrzymała się od dodania swojego podpisu do Komunikatu końcowego. Chociaż nie podpisaliśmy dokumentu, wyrażamy nasze poparcie dla wniosków Szczytu, zgodnie z tym, co wyraził kardynał Parolin podczas ostatniej sesji plenarnej” – głosi treść oświadczenia.