Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel uspokaja zapewniając, że węgla na zimę będzie wystarczająca ilość. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że duża część Polaków nie wierzy w te zapewniania i nie czuje się bezpiecznie na progu nadchodzącego sezonu grzewczego.

Fogiel zadeklarował, że węgiel zimą będzie dostępny, jednak jak przyznał, problemem może być jego cena, która utrzymuje się na wysokim poziomie i nadal idzie w górę w niemalże błyskawicznym tempie. Rzecznik wskazuje, że sytuacja ta ma swoje przyczyny w konflikcie Rosji z Ukrainą nie zauważając oczywistych następstw prowadzonej od wielu już lat polityki zamykania kopalń i redukcji wydobycia węgla, którą pod dyktando Brukseli prowadził poprzedni, a kontynuuje obecny rząd PiS.

Wobec zagrożenia w postaci niedoborów PiS zdecydował się na sprowadzanie różnej jakości surowca z innych części świata jakby zapominając o ogromnych jego złożach zalegających pod ziemią, które są na wyciągnięcie ręki. Z różnych stron pojawiają się głosy, że pomimo importu węgla do palenia w domowych piecach i tak zabraknie. Do pogłosek tych odniósł się rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zaprzeczając, że takie zagrożenie istnieje. Jego zdaniem nie trzeba się martwić po czym dodaje, że rząd przygotowuje dodatki pomocowe na zakup węgla po wyższej cenie. Przekonanie, że dopłatami można rozwiązać każdy problem, tak wszechobecne w obecnej partii władzy najwyraźniej udzieliło się też rzecznikowi. Nie zauważa on, że wspomniane dodatki w niczym nie pomocą i nie sprawią, że węgla fizycznie przybędzie na tyle, żeby wystarczyło dla wszystkich, którzy go potrzebują do ogrzewania.

Fogiel wyraził swoje przekonanie, że „Węgiel na zimę będzie”. Dodał, że związana z importem i transportem operacja logistyczna jest skomplikowana, gdyż bierze w niej udział wiele podmiotów w ty SSP, Agencja Rezerw Materiałowych, porty, a także PKP Cargo. Zgodził się z powszechną opinią, że faktycznym problemem dla gospodarstw domowych może być jego cena, wskazał jednak, że odpowiedzią na to są wprowadzane rozwiązania w postaci dodatków na zakup surowca.