Na południu Ukrainy zestrzelony został dron produkcji irańskiej. O fakcie poinformowała we wtorek 20 września armia ukraińska.

Bezzałogowa maszyna latająca używana była przez Rosję do ataków na cele na terytorium tego kraju. Zestrzelona, wyprodukowana w Iranie maszyna to dron bojowy Shahed – 136. Jak podano pojazd strącony został w obwodzie mikołajowskim leżącym na południu Ukrainy.
Dron miał zostać zestrzelony przez oddziały obrony przeciwlotniczej Dowództwa Południe ukraińskich sił zbrojnych, co potwierdziła agencja Ukrinform. Do faktu zestrzelenia swojej bezzałogowej maszyny przyznali się także sami Rosjanie. Obecność tej maszyny nad Ukrainą potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że Rosja zaopatruje się w sprzęt do celów wojskowych gdzie tylko to jest możliwe.

Jak podaje ukraińska agencja Ukrinform, rosyjska armia oznacza ten model dronów własną nazwą Gerań – 2. Prawdopodobnie nie było to pierwsze zestrzelenie tego rodzaju maszyny, bowiem z wcześniejszych doniesień armii ukraińskiej wynika, że tydzień wcześniej taki sam model drona strącono z nieba nad obwodem charkowskim.

Dron irański Shahed – 136 jest maszyną typu dron – kamikadze mającym zasięg do 2,5 tysiąca kilometrów. Te aparaty latające cechują stosunkowo nieduże rozmiary. Dodatkowo latają one nisko, co powoduje, że trudno je wykryć i ukraińskie systemy obrony powietrznej mają z nimi duży problem. Jak podano, dwie tego rodzaju maszyny przemalowane w barwy rosyjskie kilka dni temu miały zniszczyć między innymi dwie ukraińskie samobieżne haubice 152 mm, dwie haubice 122 mm a także dwa transportery opancerzone.

Drony Shahed są używane przez armię rosyjską głównie w obwodzie charkowskim więc jego obecność nad obwodem mikołajowskim może być albo wyjątkiem i odosobnionym incydentem albo oznacza, że Rosjanie zaczynają stosować go także w innych miejscach.