Wielka Brytania ma nowego premiera. Została nią Liz Truss, która tym samym jest trzecią kobietą na tym stanowisku.

Liz Truss, obecna minister spraw zagranicznych w ustępującym rządzie Borisa Johnsona, wygrała wewnątrzpartyjne wybory na nowego lidera Partii Konserwatywnej. Tym samym uzyskując nominację partyjną na nowego szefa brytyjskiego rządu.

W wyborach wewnątrz partii obecna minister spraw zagranicznych uzyskała 57 % głosów pokonując swojego rywala, byłego ministra finansów Rishi Sunaka. Otrzymała w sumie 81,3 tysiąca głosów, natomiast jej przeciwnik o ponad 20 tysięcy mniej, 60,3 tysiąca.

Mająca 47 lat Liz Truss pełniąca dotąd funkcję ministra spraw zagranicznych, we wtorek 6 września oficjalnie objęła urząd po ustępującym Borisie Johnsonie. Nowa premier jest trzecią kobietą na stanowisku szefa brytyjskiego rządu, po Margaret Thatcher, która kierowała gabinetem w latach 1979 – 1990 oraz Theresie May, która sprawowała ten urząd przed Johnsonem, w latach 2016 – 2019. Wszystkie panie należały do Partii Konserwatywnej.

Nowa brytyjska premier ma imponującą karierę polityczną. W Izbie Gmin zasiada od 2010 roku. Od 2014 do 2016 roku pełniła funkcję ministra środowiska, żywności i spraw wsi w rządzie Davida Camerona. Od lipca 2016 do czerwca roku kolejnego pełniła funkcję ministra sprawiedliwości i jednocześnie Lorda Kanclerza. 11 czerwca 2017 roku mianowana została ministrem skarbu państwa w rządzie premier Theresy May, które to stanowisko zajmowała do 24 lipca 2019 kiedy to objęła tekę ministra handlu międzynarodowego. Od 2019 roku do minionego poniedziałku była ministrem ds. kobiet i równości oraz kierowała resortem spraw zagranicznych.

Po wyborze na nowego Lidera Partii Konserwatywnej Liz Truss podziękowała wszystkim za zaufanie wyrażając nadzieję, że nie zawiedzie go w roli lidera rządu Wielkiej Brytanii. Zapowiedziała podjęcie działań celem przeprowadzenia kraju przez obecny trudny czas niepewności i zawirowań a także rozwinięcie gospodarki i uwolnienie potencjału UK.