Wiosna to czas, kiedy w przydomowym ogrodzie zaczynamy przygotowania do sezonu letniego. W tym czasie warto zacząć wykonywać odpowiednie prace. Nieco wysiłku pozwoli nam cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem przez cały sezon. Poza tym, wcześniejsze zadbanie o ogród sprawi, że łatwiej będzie wykonać wszystkie konieczne prace. Przy okazji może to być świetny sposób na powrót do nieco większej aktywności na powietrzu po wielu zimowych wieczorach spędzonych na kanapie. Postaramy się omówić kilka wiosennych prac, które warto wykonać w ogrodzie.

Zadbaj o to co już masz

Wiosną warto przyciąć drzewa i krzewy. Są przynajmniej dwa powody, dla których warto się tym zająć. Po pierwsze pozwoli to poprawić ich kształt. Każdy z przyjemnością będzie spędzał leniwe popołudnia otoczeniu estetycznie zadbanej zieleni. Po drugie takie przycinanie pobudzi wzrost nowych pędów. Przycinanie powinno być wykonywane ostrożnie, aby nie uszkodzić roślin. Na początku lepiej jest przyciąć nieco mniej. Zawsze w razie potrzeby będzie można powtórzyć tę czynność za kilka dni. Kolejna czynność na liście ogrodnika – amatora to odchwaszczanie. Wiosną pojawiają się pierwsze chwasty, które warto usunąć z ogrodu. Dzięki temu nie zdominują one innych roślin. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą specjalnego preparatu chwastobójczego. Należy także dobrze przemyśleć kwestię nawadniania. Wiosną, szczególnie w okresie kiedy nie ma obfitych opadów, warto regularnie podlewać rośliny. Pamiętajmy, że różne rośliny potrzebują różnej ilości wody. Przed podlewaniem warto zapoznać się z wymaganiami poszczególnych gatunków.

Przygotowanie do nowego

Wiosna to dobry moment na nowe nasadzenia. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie ogrodu z pozostałości zimowych roślin i liści. Można także wygrabić grządek i przygotować glebę do siewu. Przy okazji tej czynności można dodać do ziemi nawóz organiczny, który dostarczy niezbędnych składników odżywczych roślinom. Dzięki temu nowym roślinom łatwiej będzie się ukorzenić i zdrowo rosnąć. Sadzenie wiąże się także z odpowiednim rozplanowaniem. Jeśli zatem trafi się kilka deszczowych dni, można czas spędzony w domu poświęcić na nieco inne prace ogrodowe – dokładne zaplanowanie miejsca na nowe rośliny. Ponieważ wiosną pojawiają się pierwsze szkodniki, a nowe sadzonki są na nie szczególnie narażone należy zadbać o właściwą ochronę. Warto regularnie kontrolować ogród i w razie potrzeby stosować odpowiednie środki ochrony roślin.