Umiejętność szybkiego i skutecznego uczenia się jest jedną z najważniejszych w życiu każdej osoby. Jednakże, każdy z nas ma nieco inne predyspozycje przez co uczy się w inny sposób. Może zdarzyć się, że potrzebujemy innych metod i technik, aby efektywnie przyswajać wiedzę. Na szczęście nic straconego. Jest wiele metod i technik, które mogą pomóc w skutecznej nauce. Większość z nich wcale nie jest szczególnie skomplikowana. Nieco wprawy pozwoli opanować te, które są dla nas skuteczne i korzystać z nich w przyszłości. Dzięki temu nauka nowych rzeczy będzie nie tylko szybka, ale też przyjemna.

Tradycyjne lecz wciąż skuteczne

Jedną z najpopularniejszych metod uczenia się jest powtarzanie. Powtarzanie to proces zapamiętywania i przypominania sobie informacji. Ta metoda uczenia się działa poprzez umieszczenie nowych informacji w pamięci krótkotrwałej i stopniowe przemieszczanie ich do pamięci długotrwałej. Powtarzanie jest szczególnie skuteczne, gdy jest stosowane w regularnych odstępach czasu. Powstało także wiele aplikacji na telefon i komputer, które pozwalają zaplanować optymalny czas powtórek. Dzięki temu będziemy wracać do danej partii materiały w idealnym momencie. Kolejną popularną metodą uczenia się jest notowanie. W szkole często mówiło się, że robiąc tak zwane „ściągi” również się uczymy.. Notowanie pomaga w zapamiętaniu i uporządkowaniu informacji. Ułatwia także powtórzenie ich w późniejszym czasie.

Nieco mniej popularne metody uczenia się

Bardzo skuteczne w procesie uczenia się jest korzystanie z mnemotechnik. Mnemotechnika to technika zapamiętywania informacji poprzez użycie skojarzeń, rymów lub innego typu asocjacji. Mnemotechnika jest szczególnie skuteczna w zapamiętywaniu informacji takich jak daty lub listy. Tworzenie prostej historyjki składającej się ze skojarzeń dotyczących zapamiętywanych informacji zapewnia bardzo dobre rezultaty.  Ostatnią skuteczną metodą uczenia się, którą omówimy, jest nauka poprzez praktykę. Wykonywanie ćwiczeń, rozwiązywanie problemów lub praktyczne zastosowanie omawianych zagadnień znacząco przyspiesza proces nauki. Ta metoda uczenia się pomaga w zrozumieniu i ugruntowaniu informacji w praktyce. Można też spróbować nauczyć kogoś materiału, który dopiero co sami opanowaliśmy. Poprzez tłumaczenie komuś trudnych zagadnień pogłębiamy ich zrozumienie i lepiej je zapamiętujemy.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać