Na skutek obecności Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy, na terenie Polski, możliwe są komplikacje w ruchu drogowym oraz przewidziane zmiany w działaniu miejskiego transportu publicznego – takie informacje przekazał Zarząd Transportu Miejskiego.

Po oficjalnym oświadczeniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk powitał Wołodymyra Zełenskiego około 13.10. Następnie, polski premier i ukraiński prezydent zwrócili się do mediów. Na podstawie harmonogramu udostępnionego przez KPRP, spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą odbędzie się około godziny 14 w Belwederze.

Problemy z ruchem mogą wystąpić z powodu działań służb bezpieczeństwa mających na celu ochronę prezydenta Ukrainy. Możliwe jest tymczasowe zamknięcie następujących ulic:
– trasa Nowy Świat – Aleje Ujazdowskie – Belwederska od ronda de Gaulle’a do Gagarina;
– Aleje Jerozolimskie od pl. Zawiszy do ronda de Gaulle’a;
– Żwirki i Wigury i Raszyńska od Lotniska Chopina do pl. Zawiszy;
– Marszałkowska od pl. Konstytucji do pl. Bankowego;
– al. Niepodległości – Chałubińskiego – al. Jana Pawła II od ul. Nowowiejskiej do ronda ONZ;
– Wawelska od ul. Grójeckiej do al. Niepodległości.

Zarząd Transportu Miejskiego daje do zrozumienia, że tramwaje i autobusy mogą zostać przekierowane na alternatywne trasy, korzystając z najbliższych dostępnych dróg komunikacyjnych.

Na kilku dostępnych drogach w centrum miasta obserwuje się zatory. Ruch jest zauważalnie powolniejszy m.in. na alei „Solidarności”, Marszałkowskiej pomiędzy placem Bankowym a Królewską, Świętokrzyskiej oraz na placu Zawiszy.