Prezydent Władimir Putin oficjalnie przyznał obywatelstwo dla Edwarda Snowdena, który od 2013 roku utknął w Rosji. Rząd Stanów Zjednoczonych unieważnił jego paszport, gdy Edward znajdował się na lotnisku w Moskwie. Snowden pracował w przeszłości jako członek amerykańskiego wywiadu. Ze względu na to, że opublikował w przeszłości informacje objęte tajemnicą państwową, jest on oficjalnie poszukiwany przez rząd USA. Władze Stanów Zjednoczonych posądziły go o szpiegostwo i zdradę narodu. Obecnie Edward Snowden ma 39 lat.

Rosja przyznała byłemu agentowi USA azyl. Między 2013 i 2020 rokiem przebywał na terenie Federacji Rosyjskiej w ramach pobytu tymczasowego. Od 2020 roku został obdarowany przez Rosję prawem stałego pobytu. Z najnowszych informacji dowiadujemy się, że Władimir Putin pozytywnie rozpatrzył wniosek Edwarda o przyznanie obywatelstwa rosyjskiego.

Edward jest jedną z 72 osób, którym prezydent Rosji przyznał obywatelstwo

Ta wyjątkowa informacja wywołała wiele burzliwych dyskusji w internecie. Internauci czasami złośliwie zwracali uwagę na to, że Edward otrzymał obywatelstwo w idealnym momencie, ponieważ może teraz zostać powołany podczas mobilizacji rosyjskich obywateli w ramach wcielenia do wojska. Prawnik Snowdena rozwiał wątpliwości internautów, ponieważ uznał, że osoba, która wcześniej nie odbywała służby w rosyjskie armii, nie podlega mobilizacji. Dlatego też nie zobaczymy Edwarda wyruszającego na front.

Pomimo dużego poruszenia w sieci, Stany Zjednoczone nadal zdają się nie zmienić swojego stanowiska co do Edwarda. Rzecznik jednego z departamentów Stanów Zjednoczonych uważa, że jego zdaniem Snowden powinien wrócić do ojczyzny, aby stawić czoła sprawiedliwości i zostać osądzonym w procesie sądowym.