Po dopiero co wygranych przez prawicę wyborach we Włoszech tamtejsi „artyści” zaczęli nawoływać do oporu wobec nowej władzy. Jest to scenariusz bliźniaczo podobny do tego jaki po wyborach PiS-u w Polsce zaczęła realizować cała lewicowo – liberalna opozycja i skupione wokół niej środowiska. Wygląda więc, że w kolejnym kraju uaktywniają się tzw. „obrońcy demokracji”.

Już we wtorek 27 września, w dniu ogłoszenia wyników wyborów „włoscy intelektualiści i artyści” tacy jak Roberto Saviano czy Erri de Luca zaczęli otwarcie nawoływać do „oporu po zwycięstwie Giorgii Meloni”. Włoscy pisarze, aktorzy, piosenkarze, projektanci mody i wiele innych grup zawodowych najwyraźniej nie jest zadowolonych z triumfu ugrupowań prawicowych w wyborach parlamentarnych w ostatnią niedzielę.
Ci współcześni wywrotowcy ogłaszają już gotowość do „mobilizacji” realizując scenariusz taki, jakiego kilka lat temu byliśmy świadkami w naszym kraju kilka lat temu, a także na Węgrzech czy w Austrii, które to kraje postanowiły wolą swoich obywateli wyrażoną w wyborach podążyć inną niż lewicowo – liberalna drogą doświadczając z tego powodu licznych ataków.

W serwisie społecznościowym Twitter już w poniedziałek 26 września znalazło się „wezwanie do oporu” pisarza i dziennikarza Roberto Saviano. Ponieważ Meloni w jednym ze swoich wystąpień zacytowała fragment piosenki nieżyjącego już Rino Gaetano, to jego bratanek na łamach dziennika „La Republica” zwrócił się bezpośrednio do przyszłej premier aby zabrała ręce od jego pieśni.

Jeden z wokalistów grupy Maneskin, która wygrała Eurowizję, Damiano David napisał na łamach mediów społecznościowych o „smutnym dniu” dla Włoch, jednak nie jest on tak mocno zaniepokojony jak Savianom, który zapowiada już emigrację z kraju, co bezpośrednio odnosi się do tego co obserwować można było w Polsce. Kolejny z literatów Erri de Luca przyczynę zwycięstwa Meloni upatruje w tym, że na wybory nie poszli młodzi, którzy zamiast tego wspierali „strajk klimatyczny”. W tej grupie i jej wyjściu na ulicę de Luca widzi szansę i nadzieję.