We Francji drastycznie w górę idą ceny bagietek i popularnych croissantów. Powodem takiego stanu rzeczy jest drożejąca energia oraz pszenica.

Piekarze we Francji już od kilkunastu miesięcy zmuszeni są do podnoszenia cen takich rodzajów pieczywa jak bagietki oraz croissanty. Nie jest to we Francji kwestia wyłącznie kilku ostatnich miesięcy tego roku, a przynajmniej kilkunastu. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w ostatnich miesiącach wzrosty cen energii oraz samych zbóż idą w górę zdecydowanie szybsze. W niektórych francuskich miastach tamtejsi piekarze zmuszeni byli w krótkim czasie podnieść średnią cenę bagietek o 60 eurocentów, z 90 eurocentów do 1,5 euro. Jak uważa prezes Narodowej Konfederacji Francuskich Piekarni i Cukierni CNBPF, Dominique Anract, każdy piekarz, który w obecnych realiach nie podniesie cen pieczywa będzie musiał zamknąć własną działalność. Dotyczy to bagietek, croissantów i innych rodzajów. Prezes jednocześnie wyraża przekonanie, że „konsumenci zrozumieją”.

Analiza zmian cen pieczywa

Jak wynika wynika z danych Narodowego Instytutu Statystycznego INSEE, w sierpniu 2022 roku średnia cena klasycznej francuskiej bagietki wynosiła 94,5 eurocenta zbliżając się do jednego euro. Zaledwie rok temu cena ta wynosiła 90 eurocentów. Bagietka tradycyjna z kolei barierę 1 euro przekroczyła już dawno i obecnie w części miast, na czele ze stolicą Francji Paryżem, dochodzi już do poziomu 1,3 – 1,5 euro.

Jak szacuje CNBPF obecny poziom cen nie jest ostateczny i należy się spodziewać dalszego wzrostu cen, a to może skutkować wzrostem cen pieczywa o około 30 %. We Francji ceny pszenicy wzrosły gwałtownie już latem 2021 roku, a kolejny raz po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Do tej pory piekarze byli w stanie ograniczać skale podwyżek cen swoich wypieków poprzez branie na siebie części kosztów. Branżowe stowarzyszenia piekarzy ostrzegają jednak, że podniesienie cen jest konieczne dla przetrwania sektora, o czym informowała we środę stacja BFM TV.

Zgodnie z założeniami budżetowymi na przyszły rok francuskie piekarnie zatrudniające powyżej 10 pracowników w dalszym ciągu będą objęte tarczą taryfową w 2023 roku. Dotyczy to dużej liczby piekarni, jednak jak wskazują prognozy w tym przypadku spodziewany wzrost cen energii nadal wyniesie około 15 %. Większe piekarnie będą zapewne otrzymywać jeszcze wyższe rachunki za energię i wsparcie w postaci tarczy taryfowej nie zniweluje dużej części tych wzrostów.