Sąd w Zamościu wydał wyrok w sprawie podpalenia punktu szczepień w tym mieście. Oskarżonego skazano na 5 lat pozbawienia wolności. Sąd określił ten czyn jako „Przestępstwo o charakterze terrorystycznym”.

43-letni sprawca Hubert C. usłyszał zarzuty podpalenia punktu szczepień oraz budynku sanepidu, których dokonał on w Zamościu w sierpniu 2021 roku. Oskarżony przyznał się di stawianych zarzutów po czym dobrowolnie poddał się zasądzonej karze. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Artur Szykuła zaznaczył, że wyrok w stosunku do Huberta C. zapadł w efekcie porozumienia pomiędzy prokuratorem, obrońcą oskarżonego i samym oskarżonym.

Sąd orzekł wobec sprawcy łączną karę pięciu lat pozbawienia wolności, jednakże do tego okresu wliczono tymczasowy areszt skazanego od lutego do września bieżącego roku. Oprócz kary więzienia sąd nakazał też Hubertowi C. aby naprawił wyrządzoną szkodę poprzez wpłate na rzecz poszczególnych podmiotów kwoty ponad 380 tysięcy.

Sprawca dopuścił się przestępstwa „o charakterze terrorystycznym” podpalając w noc z 1 na 2 sierpnia 2021 roku budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu przy ul. Peowiaków oraz mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19 przy Rynku Solnym. Według sądu było to przestępstwo o charakterze terrorystycznym mające na celu zastraszenie jak największej ilości osób.

43-latek miał już wcześniej na swoim koncie zarzuty podpalenia dwóch masztów telefonii komórkowej, których to aktów dopuścił się we wrześniu 2020 roku w miejscowości Złojec. Sprawca po dokonaniu przestępstw wyjechał z kraju do Szwajcarii. Zatrzymano go w momencie przekraczania granicy, gdy był w drodze do swojej rodzinnej miejscowości.