Na granicy Czech ze Słowacją od kilku dni mają miejsce wzmożone kontrole policyjne, a czescy funkcjonariusze zatrzymują zwiększone ilości nielegalnych imigrantów.

Przywrócenie kontroli na granicy

Kontrole graniczne między Czechami a Słowacją przywrócone zostały w nocy z czwartku 29 na piątek 30 września w związku z przybierająca na sile fala migracyjną. Zaledwie w przeciągu 24 godzin od ich rozpoczęcia udało się zatrzymać 364 nielegalnych imigrantów oraz 19 przemytników ludzi parających się przeprowadzaniem ich przez granicę na Zachód Europy. Jak podały czeskie służby oprócz migrantów i przemytników w ich sidła wpadają także osoby w inny sposób powiązane z migrantami. Po wprowadzeniu kontroli na granicy ze Słowacją Niemcy znieśli kontrolę na swojej granicy z Republiką Czeską.

Decyzja ta zapadła w związku z ożywieniem na tzw. „szlaku bałkańskim”, gdzie do sforsowania granic w drodze na Zachód do krajów starej UE przymierzają się tysiące imigrantów. Dzięki przywróceniu kontroli czeska policja skontrolowała już ponad 23,5 tysiąca osób przekraczających granicę ze Słowacją.

Pierwsze efekty kontroli

Jak podał rzecznik czeskiej policji w ciągu pierwszej tylko doby wjazdu do Czech odmówiono już ponad 300 nielegalnym imigrantom, głównie pochodzącym z Syrii. Kontrole zostały przywrócone na 27 dawnych przejściach granicznych na całej długości granicy Czech ze Słowacją. W punktach tych pojawiły się setki policjantów. Jak wynika z zapowiedzi kontrole mają potrwać przez nie mniej niż 10 dni, lecz w razie konieczności mogą zostać przedłużone o kolejne 20 dni.

Powodem zawieszenia na tym odcinku wewnętrznej granicy przepisów strefy Schengen jest wzrost ilości migrantów, którzy poprzez Czechy usiłują dostać się do Niemiec oraz Austrii. Jak podała czeska policja, do tej pory najwięcej przeprowadzanych kontroli oraz zatrzymań ma miejsce na dawnych przejściach granicznych w południowych Morawach, które to stały się już jednym z głównych szlaków przerzutu migrantów na Zachód oraz miejscem, gdzie spotykają się lokalne szlaki komunikacyjne z i na Słowację.

Początkiem ubiegłego tygodnia czeska policja podała, że od stycznia 2022 roku na granicy oraz wewnątrz kraju zatrzymała już niemal 12 tysięcy nielegalnych imigrantów, co jest już większą liczbą niż te notowane podczas wielkiego kryzysu migracyjnego w 2015 roku.