Latem wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o podjęciu działań mających na celu zapewnienie im komfortu i bezpieczeństwa w upalne dni. Warto również pamiętać, że niektóre zwierzęta są bardziej wrażliwe na upały niż inne. Na przykład psy i koty z długą sierścią, jak również te z krótką i czarną sierścią, są bardziej podatne na przegrzanie. Zwierzęta starsze lub chore również potrzebują dodatkowej opieki w upalne dni. Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę ma problemy z przystosowaniem się do wysokich temperatur, warto skonsultować się z weterynarzem. Mogą oni zalecić specjalne środki ostrożności. Poniżej przedstawimy kilka sposobów, jak można pomóc zwierzętom znieść wysokie temperatury w stosunkowo prosty sposób.

Jedzenie i picie

Podobnie jak ludzie, zwierzęta potrzebują świeżej wody do picia. A zatem w upalne dni należy zapewnić im stały dostęp do wody. W przypadku zwierząt trzymanych na zewnątrz, można rozważyć ustawienie w pobliżu ich miejsca pobytu naczynia z wodą. Warto zadbać o takie naczynie, które będzie ciężko przewrócić. W przypadku zwierząt trzymanych wewnątrz domu, należy regularnie sprawdzać czy miska z wodą jest zawsze pełna. Nawet jeśli okaże się, że pupil nie wszystko jeszcze wypił, wodę należy przynajmniej raz dziennie wymienić na świeżą. Równie istotne jest zwrócenie uwagi na to co nasze czworonogi jedzą. Zwierzęta powinny otrzymywać odpowiednią dietę, która zapewni im odpowiednią ilość składników odżywczych. W upalne dni warto rozważyć podanie zwierzęciu mniej kalorycznego jedzenia, które będzie łatwiej trawić. Ważne jest również, aby nie pozostawiać jedzenia na dłuższy czas w słońcu, ponieważ może ono się zepsuć i stać się przyczyną dolegliwości trawiennych.

Zapewnij dodatkową ochronę

Dobrym pomysłem jest zapewnienie dostępu do cienia w upalne dni. W przypadku zwierząt trzymanych na zewnątrz, można przygotować zacienione miejsca, np. pod drzewem, parasolem czy budką. W przypadku zwierząt trzymanych wewnątrz domu, warto pamiętać, że bezpośrednie światło słoneczne może być szkodliwe dla zwierząt. Należy więc zasłaniać okna, aby nie wpuszczać zbyt dużo słońca do pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem mogą także okazać się maty chłodzące dla psów i kotów.  W upalne dni warto częściej myć zwierzęta, aby usunąć pot i brud, który może powodować podrażnienia skóry. Należy również regularnie wyczesywać sierść, aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu i przegrzewaniu się zwierzęcia. Warto pamiętać, że niektóre rasy zwierząt są bardziej podatne na przegrzanie, dlatego należy zwrócić uwagę na ich zachowanie i reakcje na wysokie temperatury. Jeśli więc zauważysz coś niepokojącego, natychmiast udaj się do weterynarza.