Wysokie temperatury to nie tylko przyjemne lato, ale także niebezpieczeństwo dla zdrowia. W czasie upałów nasz organizm jest narażony na szereg niekorzystnych skutków, takich jak przegrzanie, odwodnienie czy udar cieplny. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o podjęciu działań mających na celu dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo w upalne dni. Szczególną uwagę, w czasie upałów należy zwrócić na osoby starsze, chore oraz dzieci. Osoby starsze i chore są bardziej podatne na przegrzanie organizmu, dlatego wymagają szczególnej opieki i ochrony przed wysokimi temperaturami. Dzieci natomiast są bardziej narażone na odwodnienie organizmu, dlatego należy zapewnić im odpowiednią ilość płynów. W poniższym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak można dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych w upalne dni.

Zadbaj o właściwe jedzenie i picie

Woda jest najważniejszą rzeczą, o której trzeba koniecznie pamiętać w czasie upałów. Wysoka temperatura powoduje wzmożone pocenie się, co zwiększa ryzyko odwodnienia. Dlatego należy pamiętać o regularnym piciu wody. Dobrze jest także unikać napojów zawierających kofeinę i alkohol, które dodatkowo mogą odwadniać organizm. Duże znaczenie ma także właściwe podejście do spożywanych posiłków. Wysoka temperatura powoduje spadek apetytu, dlatego warto sięgać po lekkie posiłki, które nie będą obciążały organizmu. Spożywanie posiłków bogatych w białka i tłuszcze może utrudniać trawienie i zwiększyć ryzyko przegrzania organizmu. Okres letni to idealny czas na owoce, które dzięki zawartym w nich witaminom i sokom pomogą znieść wysokie temperatury.

Właściwa ochrona

W godzinach od 11:00 do 16:00 temperatura powietrza osiąga szczyt. To właśnie wówczas jest największe ryzyko przegrzania. Dlatego warto unikać słońca i przebywać w miejscach zacienionych. W przypadku konieczności przebywania na słońcu, należy pamiętać o noszeniu nakrycia głowy oraz ubraniach chroniących przed słońcem. Wysokie temperatury mogą prowadzić do szybszego zmęczenia i osłabienia organizmu. Aby tego uniknąć poświęć czas na odpoczynek i zrelaksowanie się w chłodnym miejscu. Dobrym pomysłem jest też lekki masaż lub kąpiel w chłodnej wodzie. Ponadto niebagatelne znaczenie ma właściwa odzież. W czasie upałów warto wybierać ubrania z lekkich, przewiewnych materiałów, które pozwolą na swobodny przepływ powietrza. Unikaj ciężkich, przylegających ubrań, które mogą utrudnić oddychanie i spowodować dyskomfort.