Szkolenia przedporodowe, znane również jako szkoły rodzenia, to programy edukacyjne dla przyszłych rodziców. Takie zajęcia stają się coraz bardziej popularne gdyż pomagają przygotować się na poród i opiekę nad noworodkiem. Przyjście na świat potomka to radosna, ale jednocześnie stresująca chwila. Zwłaszcza młodzi rodzice oczekujący swojego pierwszego dziecka mogą mieć spore obawy i szukać szkolenia przedporodowego. Choć wiele osób korzysta z takich szkoleń, jak zawsze istnieją pewne plusy i minusy związane z uczestnictwem w szkole rodzenia.

Plusy szkół rodzenia

Zacznijmy od pozytywnych aspektów takich szkół. Przede wszystkim szkolenia przedporodowe mogą pomóc przyszłym rodzicom przygotować się na poród. Przyszła mama uczy się różnych technik łagodzenia bólu, oddechowych i relaksacyjnych. Poza tym wiedza na temat samego przebiegu porodu zdobyta na takim szkoleniu pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć stres i strach związany z porodem. W końcu najbardziej boimy się tego czego nie znamy. Szkoła rodzenia daje przyszłym rodzicom szansę nauczenia się, jak pielęgnować noworodka. Będzie to niezwykle pomocne zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Wiedza jak radzić sobie z problemami, które mogą się pojawić w czasie opieki nad dzieckiem jest bardzo cenna. Dodatkowo takie zajęcia to doskonała okazja do nawiązania kontaktów z innymi przyszłymi rodzicami. Może to pomóc w budowaniu wsparcia i zrozumienia w trudnych chwilach. W przyszłości bliska znajomość z innymi rodzicami może być niezwykle przydatna np. żeby móc organizować czas z rówieśnikami dla dziecka.

Zanim podejmiesz decyzję

Z drugiej strony ze szkołą rodzenia związane są też pewne minusy. Po pierwsze udział w szkoleniach przedporodowych może być kosztowny. Raczej ciężko znaleźć takie zajęcia w innej formie niż w pełni odpłatna przez uczestnika. Szkoła rodzenia może być wydatkiem rzędu 1000 złotych. Kolejna kwestia to czas, którego w tym zabieganym świecie ciągle nam brakuje. Szkolenia przedporodowe wymagają czasu i zaangażowania. Niektórzy przyszli rodzice mogą nie być w stanie znaleźć czasu lub zorganizować swój grafik, aby uczestniczyć w takich szkoleniach. Należy także pamiętać że szkoły rodzenia są prowadzone dla grupy ludzi. Zatem tak jak było to w szkole uwaga osoby prowadzącej musi być podzielona. Co za tym idzie nie każdy może otrzymać indywidualną uwagę i wsparcie, której potrzebuje.

Warto rozważyć powyższe kwestie przed podjęciem decyzji. Ciąża to szczególny okres dla przyszłej mamy. Należy zatem zadbać o to by wszystkie decyzje wspierały, a nie dokładały problemów w tym czasie.