Zdaniem Intel, nowe procesory Core Ultra z linii Meteor Lake przyniosą autentyczną rewolucję w obszarze laptopów. Ciekawostką ma być zastosowanie technologii sztucznej inteligencji, która zyska w ten sposób szersze zastosowanie.

Procesory Meteor Lake od Intel są jednymi z najbardziej oczekiwanych urządzeń bieżącego roku. Oczekiwania dodatkowo podsycała firma przez kilka miesięcy przed premierą. Tymczasem, podczas wydarzenia Intel Innovation 2023, producent uchylił rąbka tajemnicy i udzielił więcej informacji na temat tych innowacyjnych jednostek. Zapowiadają się one jako przełomowe nie tylko dla tanich laptopów domowych, ale również dla biznesowych.

Omawiane procesory Meteor Lake to zupełnie nowa generacja wyrobów Intel, opracowana na bazie innowacyjnej architektury. W ich skład wchodzi wiele różnorodnych jąder krzemowych (Compute, SOC, GPU i IO), które zostały połączone w jednym układzie za pomocą zaawansowanej technologii pakowania Foveros 3D. Warto podkreślić, że jest to pierwszy tak zaawansowany układ przeznaczony dla klientów detalicznych. Warto zauważyć, iż jądro Compute zostało wykonane w litografii Intel 4 (pozostałe jądra wykorzystują inne technologie litografii).