Do Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) trafiły detaliczne dane z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) na temat zgłoszeń, które zostały skierowane do działów ścigania. Mowa tu o potencjalnych uchybieniach w stosunku do regulaminów zawartych w Kodeksie wyborczym, które mogą stanowić fundament do odrzucenia finansowego sprawozdania partii Prawo i Sprawiedliwość.
Po zwróceniu się premiera Donalda Tuska do PKW, ta ostatnia zażądała udostępnienia informacji odnośnie do doniesień o ewentualnych przestępstwach wyborczych. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Maciej Berek, poinformował o tym w niedzielę, wskazując na szereg nieprawidłowości związanych z finansowaniem kampanii wyborczych dla obu izb parlamentu.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podkreśla, że „rozmiar oraz charakter nadużyć i nieprawidłowości powiązanych z wykorzystywaniem środków publicznych na cele wyborcze nie mają precedensu, jeśli porównać je do innych przypadków ujawnionych wcześniej, które były poddane decyzji PKW o odrzuceniu finansowych raportów komitetów wyborczych”.
Do przykładów takich nieprawidłowości, które wymieniła kancelaria, zaliczyć można działania promocyjne i agitacyjne przeprowadzone przez pracowników Rządowego Centrum Legislacji. Wśród nich znalazły się także działania podjęte przez dawnych liderów Ministerstwa Sprawiedliwości, działających w ramach Funduszu Sprawiedliwości oraz nakłady finansowe przeznaczone na działania promocyjne związane z programem 800 plus, które najczęściej organizowane były podczas tzw. pikników 800 plus.