Na Białorusi idą zmiany. Prezydent Aleksander Łukaszenka przygotowuje nowelizację ustawy o obywatelstwie, która obejmie także Kartę Polaka.

Przygotowywana przez władze białoruskie, z inicjatywy prezydenta nowelizacja ustawy o obywatelstwie uderzyć ma między innymi w Polaków mieszkających w tym kraju.

Zgodnie z proponowanymi zapisami władze kraju zamierzają pozbawiać obywatelstwa osób, które wyjechały z kraju oraz skazane zostały za „ekstremizm”, czyli sprzeciwiały się wobec władzy. Nietrudno się domyśleć, że w całej sprawie chodzi o przeciwników politycznych, którzy po niepokojach społecznych roku 2020, kiedy doszło do sfałszowanych zdaniem opozycji wyborów prezydenckich, uciekli z Białorusi. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w ramach tych zmian przygotowywane są także ograniczenia dla osób posiadających Kartę Polaka, czyli w dużej mierze dla mieszkających na Białorusi naszych rodaków.

We wtorek 6 września prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zaznaczył, że w ramach projektowanych regulacji należy „spojrzeć na tych, którzy wyjechali za granicę i działają na szkodę państwa i narodu, popełniając przestępstwa”. Podczas narady poświęconej projektowi nowelizacji białoruski przywódca pytał się czy ci ludzie są „godni” tego, aby pozostawać obywatelami Białorusi gdy uciekli z kraju zrywając z nim więzi. Wskazał, że odpowiedzią na tak zadane pytanie ma być rozpatrywany wariant ustawy.

W ramach przygotowywanych zmian władze Białorusi maja także zamiar uderzyć w posiadaczy Karty Polaka. Dokument ten wydają polskie władze potwierdzający polskie pochodzenie i zapewniający szereg przywilejów w Polsce, jednak warto zadać sobie pytanie, czy karta ta powoduje, że Polacy mieszkający na Białorusi są w mniejszym stopniu represjonowani przez służby w tym kraju. Zdaniem Łukaszenki to, czy są to obywatele białoruscy, czy „zbłądzili” i wzięli ta kartę przypadkowo czy też mają inną orientację to powinno stać się przedmiotem wyjaśnień i temu mają służyć projektowane regulacje. Białoruski prezydent jednak nie podał podczas narady bliższych szczegółów z tym związanych.