Oficjalnie ogłoszono zmiany personalne w rządzie. Marek Kuchciński zastąpi Michała Dworczyka, a także obejmie funkcję po Konradzie Szymańskim.

We środę 12 października były wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński został mianowany przez prezydenta na stanowisko ministra – członka Rady Ministrów. Tego samego dnia Kuchciński objął też na prośbę premiera stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Były wicemarszałek z ramienia partii rządzącej objął funkcję ministra – członka Rady Ministrów po tym, jak prezydent Andrzej Duda tego samego dnia odwołał Konrada Szymańskiego z funkcji ministra do spraw Unii Europejskiej.

Jednocześnie Marek Kuchciński tego samego dnia objął stanowisko szefa KPRM zastępując Michała Dworczyka, który niedawno złożył oficjalnie dymisję. W dniu objęcia nowej funkcji Morawiecki formalnie powierzył też nowemu szefowi swojej kancelarii pełnienie obowiązków.

Zapowiedź objęcia przez byłego marszałka funkcji szefa KPRM pojawiła się już w ubiegłym tygodniu podczas spotkania premiera z dziennikarzami. Szef rządu zaznaczył, że ten ruch personalny jest jego autorskim pomysłem. Zaznaczył wówczas, że poprosił Kuchcińskiego o współpracę w „najbliższej roli, najważniejszej roli jaką jest szef kancelarii”.

Odwołany na wniosek premiera w minioną środę z urzędu ministra do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański poinformował o tym fakcie jeszcze zanim ta decyzja została formalnie ogłoszona przez prezydenta. Wskazał, że liczy iż nowe otwarcie w związku z ruchami personalnymi przyczyni się do zakończenia sporu z Komisją Europejską odnośnie tzw. „praworządności”. Na pytania dziennikarzy, czy była to samodzielna decyzja o odejściu czy też został zdymisjonowany odpowiedział, że sam zaproponował takie rozwiązanie premierowi, który miał się zgodzić, iż jest to „dobre rozwiązanie na przyszłość”.