Poznaliśmy laureatów jednej z ważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. 17 stycznia 2022 uhonorowano laureatów Paszportów „Polityki”. Tegoroczna gala, którą gościł Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, była wyjątkowa, ponieważ jubileuszowa. Nagrody rozdano już po raz trzydziesty! Wydarzenie poprowadzili Grażyna Torbicka oraz Jerzy Baczyński. Statuetki wręczono tradycyjnie, w siedmiu kategoriach. Każda z nominowanych osób otrzymała nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych, wygrani natomiast otrzymali 20 tysięcy złotych. Co ważne, tę nagrodę można dostać tylko raz.

Poznajmy laureatów nagród Paszporty „Polityki”

Gala tradycyjnie rozpoczęła się od wręczenia nagrody w kategorii Film. Tegorocznym zwycięzcom został Jan Holoubek. Nagrodę otrzymał za serial, którego jest reżyserem, pod tytułem „Wielka Woda”. Ta produkcja od jakiegoś czasu króluje w najchętniej oglądanych serialach na platformie Netflix. W kategorii Teatr doceniono Jakuba Skrzywanka. Jest on dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. Znany jest ze stworzenia takich dzieł jak „Śmierci Jana Pawła II”, czy też „SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy”. W kategorii Kultura Cyfrowa doceniono Annę i Jakuba Górnickich. Otrzymali nagrodę za dwój projekt „Jeden dzień z”. Kolejną laureatką jest Agata Słowik, malarka, która otrzymała nagrodę w kategorii Sztuki Wizualne. Grzegorz Piątek, za swoją książkę „Gdynia Obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” otrzymał nagrodę w kategorii Literatura. Dwie ostatnie kategorie, w których wręczono nagrody to oczywiście Muzyka Poważna, a także Muzyka Popularna. W pierwszej kategorii doceniono dyrygentkę Annę Sułkowską-Migoń. W drugiej natomiast królował raper 1988 (Przemysław Jankowiak).

Wyjątkowe nagrody z okazji jubileuszu

Ponieważ tegoroczna gala to gala jubileuszowa, wręczono na niej specjalne nagrody. Nagrodę Kreator Kultury otrzymały aż 3 osoby. Jako pierwszą uhonorowano znaną i lubianą pisarkę i felietonistkę Dorotę Masłowską. Drugi Kreator Kultury powędrował w ręce malarza, Wilhelma Sasnala. Trzecią nagrodę natomiast otrzymał muzyk znany między innymi z zespołu Trubadurzy, Ryszard Poznakowski. Galę można było oglądać dzięki transmisji w stacji TVN, oraz śledzić ją w mediach społecznościowych. Wydarzenie, swoim występem, uświetnił Ralph Kamiński, który jest zeszłorocznym laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii Muzyka Popularna.