W dniu dzisiejszym chińska państwowa komisja zdrowia podjęła decyzję odnośnie złagodzenia środków walki z pandemią. Do tej pory Chiny stosowały niezwykle restrykcyjną polityka „zero covid”. Ogłoszone złagodzenie restrykcji jest dość znaczne – m.in. zakażeni bez objawów nie będą przymusowo przenoszeni do państwowych izolatoriów. Istnieje spora możliwość, że podjęta decyzja ma na celu złagodzenie antyrządowych protestów, które wybuchły w większych chińskich miastach. Powodem manifestacji były właśnie ograniczenia związane z walką z pandemią.

Treść komunikatu

Z treści komunikatu wydanego przez komisję wynika, że zmiany mają na celu walkę z pandemią w bardziej naukowy sposób. Jak informują władze odchodzi się od izolacji scentralizowanej. Dotyczy to osób zakażonych, jednak nie mających objawów lub mających jedynie łagodne objawy. Na mocy podjętych decyzji osoby takie będą mogły pozostać w izolacji domowej. Na życzenie wciąż będzie możliwe odbycie izolacji i leczenia w ośrodkach państwowych. Kwarantanna będzie  obowiązywać przez 7. dni. Jeśli po tym czasie wynik osoba uzyska negatywny wynik testu będzie mogła zakończyć izolację. Natomiast w razie pogorszenia się stanu zdrowia pacjent będzie musiał udać się do jednego z wyznaczonych szpitali.

Polityka zero-covid

Dotychczasowa polityka Chin w kwestii zapobiegania pandemii covid była niezwykle restrykcyjna. Każda osoba, która uzyskała pozytywny wynik testu musiała udać się do państwowego izolatorium. Jak wiadomo, czasem takie osoby były do tego wręcz przymuszane siłą. Co więcej, przez długi czas miasta masowo wysyłały swoich mieszkańców na testy. Aby móc skorzystać z miejsc publicznych trzeba było każdorazowo okazać ujemny wynik testu. Zamknięte strefy często obejmowały całe osiedla lub nawet dzielnice. Wszystko to w znaczącym zakresie wpływało na życie codzienne i gospodarkę Chin. Niezadowolenie Chińczyków powoli wzrastało, aż do momentu kiedy to kilka tygodni temu zaczęły się protesty. Wygląda na to, że Komunistyczna Partia Chin znalazła sposób na szybkie uspokojenie nastrojów w społeczeństwie.