Od kilkunastu dni w mediach przewija się temat dotyczący możliwego rozmieszczenia niemieckich Patriotów na terenie Polski. O takiej możliwości poinformował 20 listopada minister obrony Niemiec. Wyrzutnie Patriot oraz myśliwce Eurofighter miałby wzmocnić obronę polskiej przestrzeni powietrznej. Propozycja naszych zachodnich sąsiadów ma związek z wydarzeniami z 15 listopada kiedy to po atakach rakietowych Rosji na Ukrainę na wiś Przewodów spadła rakieta. W incydencie tym zginęło dwóch Polaków. Strona Polska z zadowoleniem przyjęła propozycję pomocy. Minister Błaszczak zapowiedział zaproponowanie umieszczenia Patriotów bezpośrednio na terenie Ukrainy.

Patrioty nie dla Ukrainy

Szef MON, tak jak zapowiedział, zaproponował stronie niemieckiej umieszczenie Patriotów na terenie Ukrainy. Taki ruch byłyby zdecydowanie ogromnym wsparciem. Jednakże należy mieć także na uwadze, że decyzja taka mogłaby zostać bardzo źle odebrana przez stronę rosyjską. W swojej odpowiedzi, Niemcy podkreślili, że Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO. To oznacza, że rozmieszczone powinny być na terenie państw należących do sojuszu. Decyzja o przeniesieniu na terytorium państwa niebędącego członkiem NATO musiałaby zostać uzgodniona z wszystkimi członkami sojuszu. Wydaje się zatem raczej niemożliwe, żeby niemieckie Patrioty znalazły się w Ukrainie.

Argumenty strony Polskiej

Jeszcze przed przedstawieniem twardego stanowiska przez stronę Niemiecką przedstawiciele polskiego rządu wskazywali na plusy potencjalnego umieszczenia Patriotów na Ukrainie. Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę na to, że wyrzutnie powinny znaleźć się tam, gdzie można by ich faktycznie użyć. Z tego powodu uważa, że rozlokowane na zachodzie Ukrainy sprawdziłyby się świetnie. Podobnego zdania jest szef MON. Jak stwierdził Błaszczak, taka lokalizacja stanowiłaby obronę Polski oraz ważnej infrastruktury ukraińskiej. Natomiast premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że rząd rozważa wariant przyjęcia Patriotów. Natomiast strona niemiecka wciąż podtrzymuje gotowość do przekazania wyrzutni.