Saudyjska firma naftowa Aramco, liderem na światowym rynku ropy, poszerzyła swoją globalną obecność, przejmując chilijską firmę Esmax. To wydarzenie może zwiastować początek planowanej ekspansji w tej części świata.

Aramco, największe przedsiębiorstwo naftowe na świecie oraz trzecie pod względem wartości na globalnym rynku, zdecydowało się zainwestować w Amerykę Łacińską. Dokonali tego poprzez zakup 100% udziałów chilijskiej firmy Esmax Distribucion SpA, która jest dystrybutorem paliw dostarczanych przez brazylijską korporację Petrobras.

Media chilijskie określiły ten ruch jako pierwszy krok saudyjskiego giganta w tym regionie, co może sygnalizować planowaną ekspansję Aramco w Ameryce Łacińskiej.

Do momentu przejęcia przez Aramco, spółka Esmax była własnością Southern Cross Group – prywatnej firmy kontrolującej stacje dystrybucji paliw Petrobrasu w Ameryce Łacińskiej.

Jaime Besa, współwłaściciel Southern Cross Group, wyraził swoje spostrzeżenia na temat transakcji w piątkowych mediach chilijskich: „Przybycie Aramco do Chile pokazuje optymizm, jaki Arabia Saudyjska posiada wobec naszego kraju jako platformy do dalszej ekspansji w Ameryce Południowej”.