Właśnie nadeszły oficjalne wiadomości, które nie podlegają już żadnemu odwołaniu. Polska firma Techland, jedna z czołowych w branży gier, przeszła oficjalnie w ręce chińskiego potentata, firmy Tencent. Proces nabycia został sfinalizowany.

Techland, uznawany za jednego z najważniejszych graczy na polskim rynku produkcji gier, może konkurować na światowej scenie jedynie z takimi firmami jak CD Projekt RED, 11 bit studios, People Can Fly, Bloober Team oraz CI Games. Tak szeroki rozgłos zdobyty przez Techland przyciągnął uwagę inwestorów z Chin, którzy zdecydowali się na zakup firmy.

Korporacja Tencent, mając swoją siedzibę w Chinach, dokonała oficjalnego zakupu większościowego pakietu akcji Techlandu. Choć szczegółowe warunki transakcji między chińskim a polskim podmiotem nie są publicznie dostępne, na podstawie wyceny spółki i faktu, że Tencent postanowił nabyć 67% udziałów w kapitale zakładowym, można przypuszczać, że wartość transakcji wynosi około 6 mld złotych, a być może nawet więcej.

„Zawarcie partnerstwa z Tencentem pozwoli nam pełną mocą realizować nasze wizje dla gier” – powiedział Paweł Marchewka, były właściciel Techlandu. Dodał również, że „będziemy nadal posiadać prawa do naszej własności intelektualnej, będziemy zachowywać naszą twórczą niezależność i będziemy kontynuować pracę w taki sposób, który uznajemy za odpowiedni”.

Chociaż gra Dying Light 2 spotkała się z mieszanką recenzji, rok 2022 był dla Techlandu bardzo owocny. Firma osiągnęła przychody przekraczające 1,1 mld złotych oraz zysk rzędu prawie 750 mln złotych.