Polska stolica, Warszawa, nie oferuje już żadnych tanich mieszkań do kupienia. Według danych z października, zgromadzonych przez Sonarhome średnia cena za metr kwadratowy w każdej dzielnicy wynosiła co najmniej 10 tysięcy złotych. Sprzedający oczekują średnio od 15 do nawet ponad 19 tysięcy złotych za metr kwadratowy w najbardziej kosztownych rejonach miasta. Analiza pokazuje również, że od początku roku ceny nieruchomości w Warszawie wzrosły o niemalże jedną piątą.

Zainteresowanie mieszkańcami na zakup nieruchomości w Warszawie jest znaczne, ale liczba dostępnych ofert nie jest w stanie sprostać temu popytowi. Z danych portalu wynika, że w ostatnim miesiącu liczba aktywnych ofert sprzedaży w stolicy wynosiła 8632, co stanowi spadek o 152 w porównaniu do września. Mokotów był liderem na rynku nieruchomości, z największą liczbą ofert sprzedaży – 1351. Z kolei najmniej atrakcyjną dzielnicą pod względem liczby dostępnych mieszkań była Rembertów, gdzie wystawiono jedynie 65 mieszkań na sprzedaż. Średnia cena oferowana za metr kwadratowy wynosiła w Warszawie 14 260 zł, co jest o ponad tysiąc złotych więcej niż przewidywano (13 080 zł).

Jeszcze parę miesięcy temu, mogliśmy znaleźć oferty na obrzeżach Warszawy, gdzie średnia cena za metr kwadratowy nie przekraczała 10 tysięcy złotych. Wtedy to w jednej z dzielnic – Rembertowie – większość mieszkań oferowana była do sprzedaży za średnią cenę 9,3 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Jednakże już w październiku takie oferty zniknęły z rynku. W porównaniu do września, cena nieruchomości w Rembertowie podskoczyła o ponad sześć procent.