W dniu 1 grudnia, prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, postanowił podpisać dekret, który ma na celu zasilenie rosyjskich sił zbrojnych o dodatkowe 170 tysięcy żołnierzy. Zgodnie z tym dekretem, całkowita liczba osób służących w regularnej armii Rosji ma osiągnąć poziom 2 milionów 209 tysięcy 130. Z tej ogromnej liczby, aż 1 milion 320 tysięcy stanowić będą żołnierze.

Analitycy wojskowi są zdania, że pomimo faktu, iż rosyjski rząd boryka się z poważnymi kłopotami związanych z rekrutacją nowych sił zbrojnych, możliwe jest, że jeszcze w grudniu prezydent Putin podejmie decyzję o ponownym wprowadzeniu mobilizacji. Nie jest jednak jasne, ilu obywateli Rosji uda się przekonać do podjęcia służby w armii.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oficjalnie deklaruje, że planowane rozszerzenie armii będzie realizowane przez obywateli, którzy wyrażą chęć służby wojskowej na podstawie kontraktu. Władze zapewniają, że „nie przewidują znacznego wzrostu liczby obywateli powoływanych do obowiązkowej służby wojskowej”. Ministerstwo Obrony Rosji dodatkowo podkreśla, że nie ma w planach kolejnej fali mobilizacji.