Budowanie portfela inwestycyjnego to nie tylko sposób na pomnażanie swojego majątku. Działanie takie należy także traktować jako formę zabezpieczenia na przyszłość. Jednak jak zacząć inwestować? Odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych. Dodatkowo w grę wchodzą pieniądze, na które większość z nas ciężko pracuj. To sprawia, że decyzje o inwestycji są trudniejsze. Jednak poświęcając nieco czasu na edukację i spokojną budowę portfela inwestycyjnego można zminimalizować ryzyko związane z inwestycjami do minimum. Podejmowanie świadomych decyzji pozwoli nie tylko osiągnąć godziwy zyska z inwestycji, ale przede wszystkim zapewnić spokojną przyszłość.

Pomyśl zanim zaczniesz inwestować

Przede wszystkim warto zacząć od określenia celów inwestycyjnych. Zdefiniują one naszą przyszłą strategię. Należy też zastanowić się czy inwestujemy krótko, czy długoterminowo. Kolejne kwestie to kwoty jakie chcemy przeznaczyć na inwestycje i nasza tolerancja na ryzyko. Kiedy już się nad tym zastanowimy możemy wybrać instrumenty, które nas interesują. To jest też ten czas kiedy trzeba zdecydować się na konkretną strategię inwestycyjną. Mając wybraną strategię zaczynamy przeglądać rynek w poszukiwaniu tych instrumentów, które pozwolą nam ją realizować. W tym momencie warto poświęcić nieco czasu na poszukiwania – pozwoli nam to w przyszłości cieszyć się z zysków. Nie można zapominać o dywersyfikacji portfela. Staramy się inwestować w różne instrumenty finansowe, różnych emitentów, różnych branż i różnych krajów. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko inwestycyjne.

Trzymaj rękę na pulsie

Po założeniu portfela inwestycyjnego, ważne jest monitorowanie jego wyników. Na rynkach finansowych mogą bowiem zdarzyć się nagłe zmiany. Nie tylko wpływają one na wartość naszych inwestycji, ale mogą także stworzyć dogodne okazje do inwestowania. Niezwykle ważną rzeczą jest unikanie działania pod wpływem emocji. Ważne jest zachowanie zimnej krwi oraz trzymanie się swojego planu inwestycyjnego. Nie warto też podejmować pochopnych decyzji, opierając się tylko na chwilowych informacjach. Ostatnim elementem, na którym warto się skupić, jest optymalizacja kosztów inwestycyjnych. Niektóre produkty finansowe, takie jak np. fundusze inwestycyjne, mogą obciążać nas opłatami, co wpłynie na finalną stopę zwrotu z inwestycji. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i zwrócić uwagę na poziom kosztów.