Atopowe zapalenie skóry to powszechnie spotykana choroba, która dotyka coraz większe grono osób. Cierpią na nią dzieci i dorośli, niezależnie od wieku czy trybu życia. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że cierpi na atopię. Na co zwrócić uwagę i jak zacząć walkę z zapaleniem skóry? Poznaj najważniejsze objawy oraz sposoby ich leczenia.
Atopowe zapalenie skóry – objawy
Atopowe zapalenie skóry posiada charakterystyczne objawy, które ciężko przeoczyć i pomylić z czymś innym. Najczęściej pierwszym problemem, który występuje, jest silny świąd. Chory odczuwa go w ciągu dnia oraz w nocy, może przez to mimowolnie drapać się przez sen, jednocześnie bardziej podrażniając skórę i tworząc na niej liczne ślady. Wraz ze świądem pojawia się suchość skóry. Ta łączy się z ze zmianą kolorytu, regularnym zaczerwienieniem oraz z silnym uczuciem ściągania się naskórka, który może dodatkowo powodować ból.
Ostatnim objawem atopii jest pojawianie się grudek i pęcherzyków. Są one bardzo charakterystyczne – wypełnione są płynem surowiczym. Nie wolno ich drapać ani tym bardziej wyciskać! Często pękają samoistnie, tworząc ropiejące rany i nadżerki, a sama ich obecność jest bolesna. Najczęściej powoduje to dyskomfort, jednak zmiany te mogą przyczynić się nawet do utrudnionego wykonywania podstawowych czynności życiowych, np. w chodzeniu.
Atopowe zapalenie skóry – leczenie
W przypadku atopowego zapalenia skóry musimy postawić sobie sprawę jasno – nie ma lekarstwa pozwalającego w pełni pozbyć się tej choroby. Mimo tego, że atopia jest powszechną i popularnie spotykaną chorobą, na rynku nie można dostać skutecznego środka, pozwalającego wyleczyć wszystkie jej przyczyny i dolegliwości z nią związane. Da się je jednak złagodzić tak, aby atopowe zapalenie skóry nie przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu.
Cały proces leczenia opiera się na stosowaniu leków immunosupresyjnych, środków do pielęgnacji skóry, właściwej diecie i unikaniu czynników pogłębiających stan zapalny. Takimi działaniami można wprowadzić chorobę w stan uśpienia nawet na długie lata. Ważne jest jednak to, aby wcześnie postawić właściwą diagnozę. Dlatego, gdy tylko zobaczy się pierwsze objawy AZS, należy udać się do lekarza. Oceni on stan naszej skóry i wykona potrzebne badania – zaleca się sprawdzenie potencjalnych alergii skórnych i płatkowych oraz poziom ogólnego i specyficznego IgE.
Jak wygląda sam proces leczenia? Po postawieniu diagnozy lekarz dobiera odpowiednie leki. Mają one działanie przeciwhistaminowe, immunomodulujące lub przeciwinfekcyjne (zależnie od poziomu zaawansowania choroby). Do tego dobierane są odpowiednie kosmetyki. Poleca się przede wszystkim używanie jedynie środków dla osób z atopowym zapaleniem skóry – nie mają one w składzie substancji wysuszających, zapachowych ani barwników, dzięki czemu dbają o delikatną, narażoną na uszkodzenia skórę. Odpowiednie leczenie powinno zacząć stopniowo przynosić efekty, dzięki czemu chory poczuje ulgę i będzie mógł na nowo cieszyć się życiem bez świądu, ranach czy zaczerwienieniu skóry.