Decyzją sądu z Dusseldorfu, były oficer niemieckich sił zbrojonych – Bundeswehry – został skazany na karę pozbawienia wolności na okres trzech i pół roku. Powodem sądzona żołnierza była współpraca z Rosją w charakterze szpiega.

Wyższy Sąd Krajowy z siedzibą w Dusseldorfie ogłosił wyrok, uznając byłego militarnego za przejawiającego aktywność szpiegowską. Oskarżony przyznał się do wystosowanych przeciwko niemu zarzutów.

Bundeswehra to miejsce pracy mężczyzny, który przyjmował na siebie rolę szpiega. Jak wykazała prokuratura federalna, podejrzany nie tylko zgadzał się na współpracę z rosyjskimi siłami zbrojnymi, lecz wręcz natarczywie oferował swoje usługi. Pełniąc obowiązki kapitana w pionie informatyczno-logistycznym Bundeswehry – departamencie odpowiedzialnym za zarządzanie militarnym sprzętem – mężczyzna udostępnił Rosjanom dane o charakterze poufnym.

Według aktu oskarżenia, w maju 2023 roku szpieg zwrócił się do rosyjskiego konsulatu generalnego w Bonn oraz ambasady Rosji w Berlinie, oferując swoje usługi. Przestępca został jednak aresztowany trzy miesiące później, we sierpniu 2023 roku, w Koblencji. Wówczas to również zdecydował się na członkostwo w skrajnie prawicowej formacji politycznej – Alternatywa dla Niemiec (AfD).