Dawny sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Piotr W., znany ze swojej służby publicznej, został zatrzymany i usłyszał zarzuty złożone przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Wirtualna Polska była pierwszym źródłem, które ujawniło tę informację.

Prokuratura Krajowa potwierdziła fakt zarzutów w odpowiedzi na zapytania Wirtualnej Polski dotyczące tego incydentu. Ta sama informacja została również poświadczona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zgodnie z oświadczeniem Prokuratury Krajowej, Piotr W. został zatrzymany na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji. Zarzuty wynikają z prowadzonego śledztwa dotyczącego płatnej protekcji, szczególnie w kontekście przyspieszania procedur wizowych. Do tej pory dziewięć osób musiało stawić czoła oskarżeniom w tej sprawie.

Piotr W. służył jako wiceminister w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Jednak na końcu sierpnia zeszłego roku został zdymisjonowany z tego stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego, a następnie – bez publicznego wyjaśnienia – nie ubiegał się o reelekcję w wyborach parlamentarnych.