Niemały chaos wybuchł po tym jak rząd Finlandii wprowadził nowe wytyczne dotyczące tabletek z jodkiem potasu. Efekt był taki, że ich zapasy w aptekach wyczerpały się w ekspresowym tempie.

Zmiana zalecenia

W wydanym komunikacie fiński resort zdrowia zalecił, aby każdy obywatel kraju poniżej 40 roku życia zaopatrzył się w tabletki na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Po tym jak zalecenie ogłoszono na konferencji prasowej i wydano stosowny oficjalny rządowy komunikat ludzie zaczęli masowo wykupywać preparat, który niemal błyskawicznie zniknął z aptek. W wyniku nagłego zainteresowania zakupem przeciążona została też witryna sklepu internetowego głównej sieci aptek „Uniwersytecka”. Sklep ten, jak pisze największy fiński dziennik „Helsingin Sanomat”, nie otrzymał z wyprzedzeniem informacji o nowym rządowym zaleceniu.

Szef departamentu zakupów w resorcie zdrowia Taneli Puumalainen zalecił, aby w każdym gospodarstwie domowym tabletki z jodkiem potasu były dostępne dla osób poniżej 40 roku życia w wystarczającej ilości. Ocenił też, że jego urzędnicy po zbadaniu dostępności medykamentu w aptekach stwierdzili, że nie będzie problemów z zakupem.

„Szturm” na apteki

Kiedy nowe zalecenie ministerstwa przekazano poprzez prasę oraz radio, w helsińskich aptekach zapasy tabletek miały się rozejść w ciągu zaledwie kilku minut. Później mieszkańcy bezskutecznie szukali preparatu po wszystkich aptekach, jednak w zdecydowanej większości ich personel aby uniknąć pytań przy okienku wywieszał na drzwiach wejściowych komunikat o braku tabletek z jodem. Co ciekawe, w wielu przypadkach o tabletki pytały też starsze osoby nieobjęte ministerialnym zaleceniem.

Wobec takiego rozwoju sytuacji eksperci ministerstwa przyznali, że wewnętrzna komunikacja w resorcie wymaga poprawy dodając, że były lepsze sposoby przekazania informacji na temat tabletek. Jak stwierdziła ekspert Elina Asola urzędnicy byli przekonani,że Finowie już zimą oraz wiosną zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie zaopatrzyli się w preparat w wystarczającej ilości. Wtedy bowiem odnotowano skokowy wzrost ich sprzedaży gdy mieszkańcy Finlandii sami zaczęli je kupować. Wówczas na 5,5 mln mieszkańców kraju sprzedano tabletki z jodkiem potasu w ilości 4,7 mln szt.

Zgodnie z aktualnym stanem rzeczy w razie wystąpienia podwyższonego promieniowania na zalecenie stosownych organów tabletki powinny przyjąć osoby w wieku między 3 a 40 lat. Poprzednie krajowe zalecenia wydane w 2002 roku obejmowały także osoby starsze. Urzędnicy resortu zdrowia zapewnili, że nowe partie tabletek z jodem jeszcze w październiku trafią do fińskich aptek.