Otrzymanie dyplomu studiów pedagogicznych, a następnie pierwsza praca w roli nauczyciela to z pewnością niezwykle stresujący i przytłaczający okres w życiu każdej młodej osoby rozpoczynającej karierę zawodową. Wiąże się on z wieloma nowościami, poznawaniem współpracowników i byciem narażonym na ocenę.

Nic więc dziwnego, że młodzi pedagodzy często szukają porad dla młodych nauczycieli. Co zatem można zrobić, aby ten czas nowicjatu był bardziej owocny, mniej stresujący i jak być dobrym nauczycielem dla swoich uczniów?

Początkujący nauczycielu, idź z duchem czasu!

Dzieci i młodzież zmieniają się z pokolenia na pokolenia. Z pewnością da się zauważyć, że współcześni uczniowie zachowują się w inny sposób, interesują się innymi rzeczami czy spędzają czas w innym stylu niż ich rówieśnicy sprzed dwudziestu czy nawet dziesięciu lat. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyciel szedł z duchem czasu razem z uczniami oraz interesował się ich życiem. Pozwoli to złapać z nimi dobry kontakt, w miarę szybko dostrzec problemy z jakimi borykają się uczniowie oraz udzielić odpowiedniej pomocy i nie dopuścić do ewentualnych tragedii.

Jakie jeszcze porady dla młodych nauczycieli warto znać? Jako świeżo upieczony pedagog, można dodatkowo edukować się z tematów, które zajmują młodzież, są wśród młodych popularne i ważne oraz z takich, z którymi mogą się borykać w swoich rodzinach czy grupach przyjaciół. Nowe technologie, tolerancja, problemy dyskryminacyjne, media społecznościowe, przemoc w rodzinie czy choroby psychiczne to tylko niektóre z nich.

Praktyczna porada dla młodych nauczycieli – ustal zasady!

Ustalanie zasad to jedna z najbardziej praktycznych porad dla młodych nauczycieli. Na samym początku roku szkolnego warto wspólnie z grupą zajęciową uzgodnić zasady funkcjonowania i działania podczas lekcji. Mogą one dotyczyć na przykład:

  • reguł oceniania i oddawania prac domowych;
  • organizacja pracy;
  • reguły dotyczące wychodzenia do toalety, jedzenia czy picia w trakcie zajęć;
  • konsekwencje nieprzestrzegania zasad.

Ważne jest to, aby ustalić taki regulamin wspólnie z grupą i niczego nie narzucać. Pozwoli to uczniom bardziej związać się z zasadami, sprawi, że poczują oni większą odpowiedzialność i chętniej będą ich przestrzegać.

Bądź elastyczny! – ważne dla początkujących nauczycieli

Będąc dobrym nauczycielem musisz nauczyć się pewnego rodzaju elastyczności i improwizacji. Twoje pomysły na lekcje często mogą w grupie zwyczajnie nie „zaskoczyć” lub okażą się zbyt monotonne. Warto w takich sytuacjach zawsze mieć w zanadrzu plan B, który pozwoli na zmianę sposobu prowadzenia lekcji zgodnie z potrzebami grupy. Warto też nieustannie mieć z tyłu głowy myśl, że w szkole dużo planów się zmienia i mogą zdarzyć się niespodziewane zastępstwa, na które powinieneś być przygotowany.

Zbuduj dobre relacje z innymi pracownikami!

Inne porady dla młodych nauczycieli to budowanie dobrych, serdecznych relacji z innymi współpracownikami. Prawdę mówiąc, jest to jedna z głównych zasad każdej pracy, jednak początkującym pedagogom szczególnie się przyda. W nowej pracy prawdopodobnie będziesz potrzebować wielu przysług i częstej pomocy. Dlatego korzystne jest bycie sympatycznym wobec zarówno innych nauczycieli, jak i woźnych czy pracowników sekretariatu. Bycie osobą miłą i lubianą z pewnością zaprocentuje.

Czym interesują się twoi podopieczni?

Spróbuj dowiedzieć się i zaciekawić się tym, czym interesują się Twoi uczniowie. W tym celu przede wszystkim pytaj i słuchaj dzieci i młodzieży, nie bądź głuchy na ich potrzeby. Pozwoli Ci to udoskonalić swoje zajęcia i sprawi, że uczniowie wyniosą z lekcji dużo więcej niż dotychczas.

Przykładowo: jesteś nauczycielem języka angielskiego i zastanawiasz się jak zachęcić młodzież do uczenia się słówek? Dowiedziałeś się, że obecnie platformą, którą najczęściej odwiedzają jest TikTok? Świetnie! Sprawdź najświeższe trendy na tym portalu społecznościowym i wyodrębnij takie słówka i wyrażenia związane z nim, które mogą się Twoim uczniom przydać.

Cierpliwość i serdeczność

Praca nauczyciela jak żadna inna wymaga dużych pokładów cierpliwości, ale też serdeczności i zrozumienia. Pamiętaj, aby rzadko dać się wyprowadzić z równowagi oraz nie podnosić głosu. Krzyk bowiem oznacza bezradność, a nie siłę i kontrolę. Traktuj uczniów z szacunkiem oraz w taki sposób, w jaki potraktowałbyś swojego potencjalnego podwładnego.

Czy własnemu pracownikowi dałbyś karę w postaci stanięcia w kącie za niewłaściwe zachowanie? Nie? W takim razie nie dawaj takiej kary uczniowi. Są to bowiem też czujące, niezależne osoby, które mają swoje zdanie i swoje prawa. Jednak inną poradą dla młodych nauczycieli może być konieczność pamiętania, aby związek z uczniami odpowiednio wyważyć. Nie może to być relacja całkowicie koleżeńska czy przyjacielska.

Nowatorskie porady dla młodych nauczycieli – a może warto iść pod prąd?

Obecny system szkolny jest bardzo konkretny, skupiony na ocenach i; co szokujące; właściwie nie zmienił się od kilkudziesięciu lat. Warto może w takim razie pójść pod prąd i zainteresować się systemem skandynawskim? Wprowadzenie przyjaznej atmosfery, nauka przez zabawę, traktowanie ucznia z szacunkiem, brak konkretnych ocen (zamiast tego można wprowadzić takie opisowe, nastawione na akcentowanie dodatnich cech), pozytywna komunikacja, podkreślanie dobrych stron i indywidualne podejście do każdego ucznia to tylko niektóre z zasad tego systemu. Taki sposób nauczania z pewnością przyniesie efekty i skłoni ucznia do większego zaangażowania.

Początkujący pedagog nie ma łatwo i nawet mimo doskonałego przygotowania, praca może go zaskoczyć na wiele sposobów. Dlatego też tak potrzebne są liczne porady dla młodych nauczycieli. Pomogą one złapać dystans, zdobyć wiedzę, zrozumieć uczniów, a co za tym idzie: mniej się stresować.