Zapowiedziane pojawienie się nowego członka rodziny zawsze wywołuje dużo emocji, szczególnie dla rodziców. Nie da się zaprzeczyć, że jest to magiczny, pełen radości okres w życiu. Każdą wolną chwilę wypełniają niecierpliwe myśli dotycząc pojawienia się dziecka i rzeczy z tym związanych.

Przygotowania do jak najlepszego przywitania potomka na świecie mogą przynosić wiele stresu i być obiektem nieporozumień przyszłych rodziców. Okres ciąży i połogu nie będzie wyglądać jak w reklamach pampersów. Młodzi ojcowie mogą czuć się zagubieni i niespełniający się w roli głowy rodziny. Z pomocą przychodzi poniższy artykuł zawierający skondensowaną, elementarną wiedzę dla mężczyzn.

Ciąża zawsze oznacza wahania hormonów

Niestety czy tego chcesz czy nie, Twoja partnerka będzie rozchwiana emocjonalnie. Substancje wytwarzane w organizmie kobiet w ciąży, przewyższają normę. Dzieje się tak, ponieważ dziecko absorbuje ich nadmiar. Nie pozostaje to obojętne dla matki.

Może być przez to nerwowa, bardziej wrażliwa, mieć huśtawki nastrojów itp. Zachowanie może być zbliżone do objawów PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Panowie, bądźcie wyrozumiali dla swoich partnerek. Okazujcie im wsparcie, nie komentujcie, jeżeli dostanie ataku płaczu z błahego(Waszym zdaniem) powodu. Zamiast tego wysłuchajcie jej, przytulcie i powiedzcie że rozumiecie, że jest jej ciężko. Raczej nie sugerowałbym opowiadać żartów na temat hormonów czy rzucać w jej stronę komentarzy dotyczących jej humorów. Stres i emocje potęguje, niepewność czy będą dobrymi matkami. Poranne mdłości i wymioty przez okres 9 miesięcy są bardzo wyczerpujące.

Z pewnością, to też wpływa na rozdrażnienie i złe samopoczucie. Bycie rodzicem nie jest łatwą sprawą, szczególnie jeżeli jest to Wasze pierwsze dziecko. Wysiłek jaki będziecie musieli włożyć w wychowanie dziecka jest niebagatelny. Bądź przy niej, wspieraj ją dobrym słowem, lub samą obecnością. Z pewnością zauważy to i doceni.

Przyszły tato – pamiętaj, ból bywa nieznośny

Ciągłe noszenie kilkukilogramowego obciążenia wewnątrz ciała nie jest obojętne dla kręgosłupa. Pamiętaj, że kobieta nie nosi w sobie jedynie dziecka, ale również wody płodowe, łożysko, zwiększoną wagowo macicę, ewentualne dodatkowe kilogramy w postaci tłuszczu i zatrzymująca się woda w organizmie. Liczne odciski na stopach, muszących utrzymywać gwałtownie rosnący ciężar, również są dokuczliwe. Wcześniej wspomniane mdłości w połączeniu z często występującymi bólami głowy utrudniają funkcjonowanie Twojej kobiecie. Nie pozwalaj jej się przemęczać, ani pod żadnym pozorem nosić ciężkich rzeczy.

Może to pogorszyć jej stan a nawet zagrażać ciąży. Pomagaj jej i wyręczaj w obowiązkach absorbujących więcej energii. Drugim, równie ciężkim i bolesnym etapem dla świeżo upieczonej mamy będzie połóg. To czas trwający ok 6 tygodni. W tym okresie organizm będzie regulować pracę. Macica będzie się obkurczać i usuwać płyny oraz resztki łożyska. W zależności od rodzaju rozwiązania porodu, uciążliwe będą inne miejsca, blizna po cesarskim cięciu jest spora i generująca dolegliwości bólowe. Z tych przyczyn powinieneś być wyrozumiały dla matki swojego dziecka. Pomagaj jej w tym okresie, wstawaj do dziecka w nocy i wyręczaj ją w innych pracach.

Samopoczucie świeżo upieczonej mamy – o tym musi pamiętać przyszły ojciec

Przez narzucone kanony piękna i presje społeczną w stronę kobiet dotyczącą wyglądu, Twoja partnerka może być załamana. Podczas ciąży jak i po porodzie nie będzie wyglądała tak samo jak kiedyś. Jej ciało zmieni się w dostrzegalnym stopniu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do aktywności fizycznej po odpowiednim czasie od porodu. Dobrze abyś zapewniał ją, że ciągle jest dla ciebie najpiękniejsza.

Praw jej wiele komplementów, dawaj kwiaty bez okazji. Po okresie połogu pomagaj jej w przygotowywaniu zdrowego jedzenia, spędzajcie czas aktywnie. W ten sposób pokażesz jej jak bardzo ważne jest dla Ciebie jej samopoczucie. Czyny zawsze pozostaną lepsze niż słowa.

A odczucia samego ojca?

Kobieta przed jak i po porodzie może poświęcać całą uwagę dziecku. To normalne, w końcu jest to niebywałe wydarzenie w życiu. Jej myśli krążą wokół bycia dobrą matką i zapewnienia swojemu potomkowi wszystkiego co najlepsze.

W pełni zrozumiałe jest, to że możesz czuć się odrzucony przez swoją partnerkę. Nie wiń jej za to, lecz powiedz szczerze o swoich uczuciach. W ten sposób lepiej zrozumiecie swoje potrzeby i intencje. Im szybciej rozwiążecie kłopot wspólnie, tym lepiej. Z czasem wszystko będzie wracać do normy, również Wasze dawne relacje.