Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką ma głowicę z ruchomym natryskiem. Mówiąc prościej: kran zakończony jest wyciąganym wężykiem, który może mieć różny zasięg. Takie rozwiązanie jest często spotykane w profesjonalnych zapleczach restauracyjnych. Ostatnimi laty udogodnienie stosuje się też w domowych kuchniach. Jakie ma zalety? Jak wybrać baterię kuchenną z wyciąganą wylewką?

Jak działa kran z wyciąganą wylewką?

Obecnie zlewozmywakom mogą towarzyszyć różnego rodzaju akcesoria, takie jak wkładki ociekowe czy deski do krojenia. Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką to kolejne udogodnienie. Kto raz zdecydował się na taki kran, nie chce z niego rezygnować w przyszłości. Wylewkę można wyciągać z uchwytu i używać jak prysznica do zmywania naczyń czy opłukiwania warzyw. Wyciągany wąż chowa się do wewnętrznego korpusu. Na końcu węża zamocowany jest specjalny obciążnik, który sprawia, że głowica baterii łatwo wraca na swoje miejsce, a wąż chowa się do korpusu wylewki.

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką  – łatwiejsze zmywanie i przygotowywanie potraw

Bateria z wyciąganą wylewką pozwala na łatwe kierowanie strumienia wody tam, gdzie jest on potrzebny. Bez problemu napełnisz wodą duży garnek stojący przy zlewie, bez konieczności dźwigania go. Dużo łatwiej opłukuje się naczynia i myje warzywa czy owoce. Za pomocą wyciąganej wylewki umyjesz też inne przedmioty, które mogą nie mieścić się w zlewie, takie jak duże blachy, garnki czy patelnie. Sprawdź, jaki wylewka ma zasięg. Standardowo jest to 1-1,5 m, choć może być też mniej lub więcej.

Na co zwrócić uwagę, kupując kran z wyciąganą wylewką?

  • Obrotowa wylewka powinna obracać się o 360 stopni.
  • Zwróć uwagę również na głowicę baterii – ceramiczna zapewnia bezawaryjną pracę.
  • Różne tryby zmiany strumienia wody, na przykład natryskowy i standardowy, dają wszechstronność i wygodę podczas zmywania naczyń.
  • Sprawdź też, co znajduje się w komplecie. Oprócz baterii powinien też znaleźć się zestaw mocujący i uszczelki. Czasem w gratisie producent dorzuca wężyki do podłączenia baterii.

Bateria z wyciąganą wylewką to przydatne akcesorium w każdej kuchni. Jej montaż nie jest bardziej skomplikowany niż standardowego kranu, ceny też nie są wygórowane (najprostsze modele możesz kupić za mniej niż 250 zł), więc warto rozważyć uzupełnienie strefy zmywania o to przydatne akcesorium.