Witaminy są związkami chemicznymi, które pełnią bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Ich obecność wpływa na ogólną kondycję ustroju, a substancje witaminowe uczestniczą w licznych procesach metabolicznych, które zachodzą wewnątrz ciała.

Ich niedobór prowadzi do osłabienia organizmu, a także rozwoju niebezpiecznych dla funkcjonowania patologii, dlatego ich codzienne dostarczanie jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Jedną z najważniejszych substancji dla organizmu ludzkiego jest witamina E. Co warto o niej wiedzieć? Jakie są jej właściwości?

Witamina E – najważniejsze informacje o substancji

Witamina E to nazwa związków chemicznych, która określa grupę substancji nazywanych tokoferolami. Substancja, podobnie jak witaminy A, D oraz K rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego organizm ludzki nie wydala jej wraz z potem czy moczem.

Organizm ludzki nie jest w stanie wytwarzać jej samodzielnie, dlatego niezwykle istotne jest jej dostarczanie wraz z pożywieniem lub w formie suplementacji diety. Witamina E wyróżnia się silnym działaniem przeciwutleniającym, dlatego jej właściwa podaż warunkuje ochronę komórek organizmu przed starzeniem się oraz przekształcaniem w zmiany nowotworowe.

Zapotrzebowanie na substancję jest zależne od wielu czynników: płci, obciążeń fizycznych, a także wieku. Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną zapotrzebowanie na tokoferole jest określane następująco:

  • u dzieci: 6 mg na dobę,
  • u kobiet: 8 mg na dobę,
  • u mężczyzn: 10 mg na dobę,
  • u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią: 15-19 mg na dobę,
  • u osób starszych: 20-50 mg na dobę.

Codzienne dostarczanie właściwej dawki substancji do ustroju pozwala na zachowanie pełnej homeostazy organizmu. Niedobór witaminy E w krótkim czasie prowadzi do odczuwania obniżenia samopoczucia, a także anemii.

Jakie są właściwości witaminy E?

Witamina E jest substancją, która pełni niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka. Jej główną właściwością są zdolności przeciwutleniające do efektywnego zwalczania wolnych rodników. Wolne rodniki odpowiadają za uruchamianie procesów przedwczesnego starzenia się ustroju, a także wprowadzania zmian do DNA komórek organizmu.

Ponadto, najważniejszymi właściwościami witaminy E są:

  • branie udziału w procesie owulacyjnym u kobiet. Jej właściwy poziom pozwala na zachowanie prawidłowego rozwoju komórek jajowych, a także warunkuje fizjologiczne zagnieżdżanie się zarodka,
  • branie czynnego udział w spermatogenzienie, czyli procesie tworzenia się nasienia u mężczyzn,
  • ochranianie ustroju przed stresem antyoksydacyjnym, hamowanie namnażania wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie sie organizmu,
  • uczestnictwo w procesie syntezy i prawidłowego wytwarzania składników przeciwkrzepliwych,
  • wpływanie na jakość oraz przepuszczalność błon komórkowych,
  • pozytywny wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci,
  • uczestnictwo w procesie przekazywania impulsów nerwowych, co wpływa na działanie całego układu nerwowego,
  • ochrona układu krwionośnego przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy choroba wieńcowa.

Niedobór substancji w ustroju jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Czy witamina E jest na receptę? Przed rozpoczęciem suplementacji preparatami bez recepty lub na receptę konieczne jest wykonanie badania z krwi, które określi poziom jej stężenia w organizmie.

Kiedy stosować witaminę E?

Nadmiar witaminy E jest równie niebezpieczny dla organizmu jak jej zbyt niska podaż. Stosowanie witaminy E powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty, a przyjmowanie suplementów lub preparatów na receptę z dużą dawką powinno być poprzedzone badaniem jej poziomu z krwi. Niedobór witaminy E objawia się poprzez odczuwanie rozdrażnienia i zmęczenia.

Wiele osób ze zbyt niskim poziomem substancji we krwi zmaga się z anemią lub nieprawidłowym działaniem układu nerwowego, które wraz z postępem niedoboru witaminy pogłębia się. Niedobór tokoferoli może również skutkować przedwczesnym starzeniem się skóry, a także wypadaniem włosów, które często skłaniają pacjentów do wykonania badania określającego jej poziom w ustroju.

Występowanie witaminy E – w jakich produktach spożywczych znajdują się tokoferole?

Witamina E jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, dlatego po dostarczeniu do organizmu jest magazynowana w organizmie, a nie wydalana z potem czy moczem. Właściwą podaż substancji do krwioobiegu warunkuje prowadzenie zdrowej, zróżnicowanej diety, bogatej w produkty spożywcze, które naturalnie zawierają substancję.

Witamina E naturalnie występuje w:

  • tłustych rybach, takich jak śledź, tuńczyk czy łosoś,
  • produktach zbożowych, czyli płatkach owsianych, otrębach i pełnoziarnistym pieczywie,
  • produktach mlecznych oraz mleku,
  • mięsie drobiowym,
  • warzywach: papryce, pomidorach, brokułach, a także brukselce oraz szpinaku,
  • owocach: brzoskwiniach, truskawkach, morelach, a także porzeczkach.

Codzienne zjadanie produktów spożywczych, które naturalnie zawierają witaminę E daje szansę na utrzymanie poziomu substancji na właściwym poziomie. Niedobór witaminy jest groźny dla organizmu, dlatego warto zadbać o jej właściwą ilość w swojej diecie.