Zakup lub budowa domu to niewątpliwie ogromne przedsięwzięcie. Potencjalni inwestorzy muszą bowiem zdecydować, jaki typ zabudowy będzie dla nich odpowiedni. Do wyboru są domy wolnostojące, w zabudowie szeregowej i w zabudowie bliźniaczej. Te ostanie w ciągu kilku ostatnich lat zyskują na popularności.
Domy w zabudowie bliźniaczej są alternatywą dla osób, które nie są w stanie zakupić lub wybudować wolnostojącego domu jednorodzinnego, a jednocześnie nie chcą mieszkać w bloku na osiedlu pełnym ludzi. Jest to też dobry wybór dla tych kupujących, którzy chcą mieć swój dom i ogród, a jednocześnie nie przeszkadza im bardzo bliskie sąsiedztwo.
Czym charakteryzuje się dom w zabudowie bliźniaczej ? Co warto wiedzieć na temat budowy bliźniaka i przed zamieszkaniem w domu w zabudowie bliźniaczej ? Jakie są wady i zalety takiej zabudowy ? Czym różni się zabudowa bliźniacza od szeregowej ?
Czym charakteryzuje się dom w zabudowie bliźniaczej ?
Dom w zabudowie bliźniaczej przez wielu nazywany jest bliźniakiem. Dla większości osób bliźniak oznacza dwa budynki, które są ze sobą połączone jedną ścianą. Rozumowanie to jest jednak błędne i choć w prawie budowlanym nie można znaleźć dokładnej definicji budynku w zabudowie bliźniaczej, znaleźć można zapis o tym, że budynek jednorodzinny to nieruchomość stanowiąca odrębną całość, która służy do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
W budynku takim można wydzielić do dwóch lokali mieszkalnych lub jeden lokal mieszkalny i jeden lokal użytkowy, z czego powierzchnia tego drugiego nie może przekraczać 30 % powierzchni całego budynku. Zgodnie z definicją, budynkiem jednorodzinnym może być także dom z zabudowie bliźniaczej. Jego elementy konstrukcyjne muszą jednak stanowić odrębną całość i konieczne jest zastosowanie przerwy dylatacyjnej.
Jeżeli budynki zostaną połączone pełnymi ścianami konstrukcyjnymi, zgodnie z prawem budowlanym nie będzie można ich zaliczyć do kategorii domów z zabudowie bliźniaczej. Większość bliźniaków dostępnych na rynku nieruchomości to budynki w odbiciu lustrzanym połączone ze sobą z jednej strony. Miejscem styku jest zazwyczaj dach i jedna ze ścian konstrukcyjnych. Nie ma jednak obowiązku, aby budynki stanowiły lustrzane odbicie. Jest to praktyka stosowana głównie ze względu na niższe koszty budowy.
Co warto wiedzieć na temat budowy bliźniaka ?
Budowa bliźniaka nie jest możliwa na każdej działce. Jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego istnieje zapis dopuszczający budowę bliźniaczą, będzie to możliwe. W praktyce jednak zapisy tego typu występują bardzo rzadko. Jeżeli dla działki, na której ma zostać wybudowany bliźniak nie uchwalono mpzp, należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Wskażą one, czy wykonanie zabudowy bliźniaczej jest możliwe.
Przepisy budowlane jasno natomiast określają zasady sytuowania bliźniaków na działce. Zabudowa musi ograniczać się do terenu jednej działki, a budynki ze ścianą z otworami okiennymi i drzwiowymi zwróconymi w kierunku działki, muszą być usytuowane w odległości 3 metrów od granicy działki.
Co warto wiedzieć przed zamieszkaniem w domu w zabudowie bliźniaczej ?
Decyzja o zakupie domu w zabudowie bliźniaczej nie oznacza całkowitego pozbycia się prywatności. Oba segmenty budynku mają bowiem osobne wejścia, a jeżeli izolacja akustyczna budynku zostanie odpowiednio wykonana, istnieje szansa, że odgłosy z domu sąsiadów nie będą wcale słyszalne.
W zabudowie bliźniaczej każdy z sąsiadów dysponuje nie tylko osobnym wejściem, ale także osobnym podwórkiem. Pod tym względem jest to opcja lepsza niż zakup mieszkania w bloku lub w budynku szeregowym. Zabudowa bliźniacza jest często wybierana przez rodziny, które są ze sobą blisko np. młode małżeństwo z dzieckiem + rodzice. W takim przypadku każda z rodzin prowadzi osobne gospodarstwo domowe, mogą jednak mieć wspólne, większe podwórko i nadal mieszkają blisko siebie.
Warto również mieć świadomość kosztów budowy lub zakupu bliźniaka. Koszty mogą oczywiście różnić się w zależności od zastosowanych materiałów i lokalizacji budynku, jednak w większości przypadków będą znacznie niższe niż w przypadku wolnostojącego domu jednorodzinnego.
Zalety mieszkania w bliźniaku
Rosnącą popularność zakupu i budowy domów w zabudowie bliźniaczej można zawdzięczać wielu zaletom, jakie posiada mieszkanie w budynku tego typu. Są to m.in:
- większa prywatność niż mieszkanie w bloku lub w zabudowie szeregowej;
- szansa na większą powierzchnię użytkową domu;
- szansa na własne podwórko o sporej powierzchni;
- niższe koszty zakupu i budowy (mowa tutaj o połowie bliźniaka);
- niższe koszty eksploatacji.
Wady mieszkania w domu z zabudowie bliźniaczej
Zarówno wady i zalety mieszkania w bliźniaku są bardzo subiektywne i często zależą od osobistych preferencji potencjalnych mieszkańców. Dla niektórych osób wadą mieszkania w domu w zabudowie bliźniaczej może być bardzo bliskie sąsiedztwo, które znajduje się dosłownie za ścianą oraz mniejsza powierzchnia działki do własnej dyspozycji. Bliskie sąsiedztwo może dla niektórych oznaczać ograniczenie swobody i prywatności.
Czym różni się zabudowa bliźniacza od szeregowej?
Dla wielu osób domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej wyglądają bardzo podobnie. Różnica pomiędzy nimi jest jednak istotna i zauważalna gołym okiem- zabudowa bliźniacza składa się wyłącznie z dwóch segmentów, natomiast zabudowa szeregowa może składać się z całego kompleksu budynków.