Od lat wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jednak aby tak się stało, pupil musi zbudować sobie do nas zaufanie. Zagwarantować nam to mogą odpowiednia opieka, a także wysłuchanie potrzeb czworonoga, po to, by ten nie czuł, że jest przez nas ignorowany.

W naszej głowie rodzi się więc pytanie: jak porozumieć się z psem, aby ten nie czuł, że jest przez nas w pełni ograniczany? Dużo o zwierzaku możemy dowiedzieć się z jego mowy ciała, dlatego warto już na początku swojej przygody z pupilem wiedzieć, jak poprawnie ją interpretować.

Współpraca psa i człowieka – kiedy jest najlepszy czas na naukę?

Najbardziej wartościowym czasem do nauki psa jest oczywiście wiek szczenięcy. Wtedy praktycznie od samych narodzin przebywamy z pupilem i od małego poznajemy jego zachowania. Zrozumienie czworonoga na tym etapie okazuje się bardzo pomocne w jego późniejszym rozwoju.

Szczeniak w wielu czynnościach potrzebuje naszego wsparcia, między innymi podczas wejścia na kanapę (tutaj wiadomo, że nie każdy właściciel pozwala na to). My, jako jego opiekunowie, obserwujemy jego mowę ciała w tym czasie, co przy kolejnych próbach takiego zachowania, jest już dla nas wiadome i nie musimy zastanawiać się, czego pies w danym momencie od nas oczekuje.

Wdrożenie nawyków w okresie szczenięcym jest znacząco łatwiejsze niż w momencie, gdy nasz pupil jest starszy-to też jest jak najbardziej możliwe, tylko wymaga od nas większego nakładu pracy. Warto więc w pierwszych miesiącach życia praktykować podstawy tresury z psem.

Jak dobrze zrozumieć swojego czworonoga?

Pies, podobnie jak człowiek ma swój świat emocji. Dzięki badaniom wiadome jest, że mózgi nasze i naszych pupili zbudowane są z tych samych struktur.

Oznaczać to może, że zwierzęta te doskonale nas rozumieją, jednak w tym miejscu warto wziąć pod uwagę fakt, że ich emocjonalność została porównana do tej, którą prezentuje kilkuletnie dziecko. Chcąc porozumieć się z psem, musimy być świadomi tego, że używanie zbyt skomplikowanej formy komunikacji może okazać się bardziej niszczące, niżeli budujące.

Podstawy tresury psa

Decydując się na naukę podstaw tresury naszego psa, powinniśmy najpierw zaopatrzyć się w tak zwane 'smaczki’. Są to malutkie przekąski, którymi będziemy nagradzać psa, za poprawne wykonanie naszego polecenia. Momenty, w których nasz pupil będzie honorowany, rozwiną go mentalnie, sugerując przy tym, że ruchy, które wykonuje, są prawidłowe.

Nawiązując do wyżej wspomnianej zasady, warto wybrać jedne lub dwa pojedyncze słowa, które również będą świadczyły o poprawności wykonania przez czworonoga zadania. Mogą być ty standardowe 'dobrze’ czy też 'super’. Kiedy wiemy już jak nagradzać pieska, możemy zdecydować się na stopniowe wprowadzanie komend.

Przywołanie pupila

Chcąc przywołać do siebie psa, możemy skorzystać ze stwierdzenia: 'do mnie’ lub 'chodź’. Wielu z was może myśleć, że stosując te komendy, ograniczamy wolność pupila, jednak wręcz przeciwnie. Pozwalamy mu na większą swobodę podczas spacerów, będąc świadomi, że pies przybiegnie do nas, gdy my wyczuwając niebezpieczeństwo, przywołamy go do siebie.

Naukę tę warto rozpocząć od zaznajamiania pupila z tym wezwaniem w momencie, gdy ten zwyczajnie bieganie do nas. Podkładamy wtedy wspomnianą komendę, a gdy pies dobiegnie do nas, nagradzamy go smaczkiem. Wraz z upływem dni stosujemy bardziej zaawansowane strategie, czyli na przykład stoimy w  miejscu i krzyczymy 'do mnie’.

Zabroniona czynność

Jedną z najważniejszych podstaw tresury psa jest także nauczenie go, że musi zrezygnować z danej rzeczy. Idąc z pupilem na spacer, wiele razy zdarza się, że na naszej drodze pojawiają się przedmioty, które nie są odpowiednie dla naszego czworonoga. Przyswajając psu komendę 'nie’, uczymy go rezygnacji. Możemy wypracować ten nawyk u pupila w domu, kładąc na podłogę ulubiony przysmak, czy po prostu coś, co okazuje się dla pieska smaczne i zakrywamy to ręką.

Gdy zauważamy, że pies zaczyna tracić zainteresowanie pozostawionym smakołykiem, nagradzamy go. Ucząc zwierzaka w ten sposób, możemy być spokojni, że na nasze zawołanie, zrezygnuje on z nieodpowiedniej czynności.

Nauka spokoju u psa

Jednym z najszybciej przyswajalnych przez szczeniaka komend okazuje się 'siad’. Jest to czynność, która pozwala nam zapanować nad emocjami psa, gdy na przykład w momencie szykowania się do wyjścia na spacer, nasz pupil biega i skacze zbyt chaotycznie, a my nie jesteśmy w stanie go opanować. Użycie komendy mówiącej o jego spoczęciu, znacząco pomoże nam w kwestii jak porozumieć się z psem. Nauka okazuje się bardzo prosta, gdyż polega na odpowiednim przesuwaniu ręki opiekuna przy głowie czworonoga w taki sposób, by ten stopniowo znalazł się w pozycji siedzącej.

Komend tych jest znacznie więcej, jednak warto pamiętać, by zaczynać od tych najbardziej podstawowych tresur psa. Istnieją ponadto różne metody przyswajania zachowań, jednak powszechnie wiadome jest jedno, że aby nasz pupil przyzwyczaił się do jakiejś komendy, potrzebny jest systematyczny trening, podczas którego zostaje nagradzany.

Podsumowanie artykułu – zdobywanie zaufania u psa

Budując więź ze swoim pupilem w odpowiedni sposób, zbudujesz sobie jego zaufanie. To niezwykle ceniona wartość, która pozwoli ci na spokojniejsze życie. Ludzie często decydując się na zakup psa, nie są świadomi, że trzeba poświęcić mu tak dużo czasu. Dlatego podejmując taką decyzję, musisz być pewny, że będziesz dla niego odpowiednim i wartościowym opiekunem.