Narodziny dziecka wiążą się z wieloma wyrzeczeniami w życiu codziennym. Nieprzespane noce, opieka w dzień, a także brak czasu na odpowiednią regenerację organizmu, to wszystko powoduje, że planując wakacje z najmłodszym członkiem rodziny, powinniśmy zadbać o własną wygodę oraz o przyjemne miejsce do spędzenia czasu.

Oczywiście wiele zależy od charakteru niemowlaka, niektóre dzieci potrafią spać przez większość dnia czy nocy, a inne hulają do woli nie pozwalając rodzicom na chwilę odpoczynku. Mimo wszystko organizując wyjazd wakacyjny powinniśmy skupić się na zapewnieniu latorośli bezpieczeństwa, a sobie spokoju.

Góry, morze, a może jezioro – gdzie jechać z niemowlakiem?

Kierunek naszej wakacyjnej podróży powinien być dobrany adekwatnie do naszych zainteresowań oraz do wieku malca i jego możliwości. Istotnym czynnikiem będzie tu również pora roku, w jakiej będziemy spędzać nasz urlop.

Wyjazd z niemowlakiem jest możliwy niemalże przez cały rok, a tylko od naszej sytuacji zawodowej i chęci zależy, w jakim terminie ruszymy wypoczywać.

O czym warto pamiętać jadąc w góry z niemowlętami?

Jadąc w góry z niemowlakiem, często zastanawiamy się co warto przygotować na taki wyjazd? Jeżeli nasze dziecko już siedzi, dobrze znosi podróże w nosidełku, a my sami jesteśmy fanami górskich wycieczek, to być może warto wybrać się do jakiegoś kurortu w terenie górzystym.

Oczywiście użytkowanie górskiego nosidełka dotyczy już nieco starszych użytkowników od około 9 miesiąca życia. Co ważne takie nosidełko można wypożyczać w sklepach turystycznych, nie trzeba od razu inwestować blisko 500 zł w nowy przedmiot, a przy okazji możemy sprawdzić czy nasze dziecko czuje się komfortowo siedząc właściwie w czymś przypominającym plecak. Jeżeli nasze niemowlę jeszcze nie siedzi lub jest to noworodek, to warto wykorzystać profesjonalne chusty do noszenia dzieci. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, gdyż dziecko ściśle do nas przylega, wyczuwa puls rodzica przez cały czas, a jego pozycja w chuście zapewnia mu bezpieczeństwo podróżowania. Są specjalni, wykwalifikowani i certyfikowani doradcy wiązania chust dla niemowlaków. Warto skorzystać z porad takiej osoby, aby w pełni zabezpieczyć i umilić podróżowanie naszej latorośli w chuście.

Oczywiście nawet w górach można rozważyć przemieszczanie się z wózkiem dziecięcym. Dotyczy to raczej samych kurortów oraz jeżeli nasz wózek ma gumowe pompowane koła, ścieżek leśnych w dolinach. Warto też pamiętać, że w wielu kurortach górskich są baseny i Aquaparki, gdzie wizyta z niemowlakiem może być wielką frajdą dla całej rodziny.

Wyjazd z niemowlakiem nad morze

Wyjazd nad morze z dzieckiem wydaje się kierunkiem dość oczywistym, ze względu na to, że niemowlak jest raczej mało aktywnym partnerem, który będzie mógł wypoczywać w wózku czy też w ramionach rodziców na plaży. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że malutkie dzieci nie powinny przebywać zbyt długo na słońcu, dlatego lepszym terminem do wakacyjnych podróży będą tutaj chłodniejsze miesiące lub akweny morskie nad, którymi nie panuje tropikalny klimat.

To co warto przygotować na taki wyjazd, to jakieś miejsce lub przedmiot, który pomoże nam schronić malca przed słońcem. W sklepach sportowych za bardzo przyzwoitą cenę są do nabycia szybko rozkładające się namioty plażowe, w których możemy ukryć naszego malucha przed niebezpiecznymi dla niego, promieniami słonecznymi. Oczywiście warto też zainwestować w parasol plażowy i wózek na kółkach, które pokonają piaskowe przeszkody. Istotną sprawą jest także zabezpieczenie naszego malca przed piaskiem. W tym wypadku można skorzystać z pieluch do pływania dla niemowlaków, które zabezpieczą go przed nieprzyjemnymi odparzeniami i obtarciami. Warto wybierać na miejsca noclegu takie miejscowości, w których nie będzie zgiełku i tłumów.

Jezioro

Wyjazd nad jezioro wiąże się z podobnymi problemami, co wyjazd nad morze, ale zasadniczo ma jeden plus. Najczęściej w rejonach jezior jest więcej zacienionych miejsc i tras spacerowych po lasach, co możemy wykorzystać przy usypianiu dziecka w chuście lub w wózku.

Często też, ośrodki położone nad jeziorami są znacznie mniejsze i cichsze niż nadmorskie kurorty, a w przypadku rodziców z niemowlakiem jest to bardzo istotna kwestia. Niestety wyjazd z świeżo narodzonym maluchem nad jezioro, oznacza nici z uprawiania klasycznych sportów wodnych, ale za to, jeżeli jesteśmy fanami wędkarstwa, można pokusić się o kilka godzin odpoczynku na przystani z wędzidłem w ręku.

Wakacje z dzieckiem – Polska czy zagranica?

Odpowiedź na pytanie gdzie jechać na wakacje z niemowlakiem w Polsce lub za granicą,  jest ściśle związana z zasobnością naszego portfela oraz osobistymi preferencjami. Wbrew pozorom dobrze dobrane wakacje za granicą nie muszą być droższe niż wakacje w kraju.

Jeżeli chcielibyśmy wypocząć gdzieś z dala od naszej Ojczyzny, ale też nie wydać ostatnich oszczędności na wyjazd, to powinniśmy przyjrzeć się ofertom biur podróży tzw. first minute, czyli takim, które pojawiają się niemal z rocznym wyprzedzeniem. Często takie oferty są objęte zniżkami, a także mamy dużą możliwość wyboru miejscowości, hoteli oraz warunków zakwaterowania. Ulubionymi kierunkami, gdzie możemy spędzić wakacje poza granicami Polski, ale też tymi bardziej budżetowymi są Turcja, Bułgaria, Grecja, Egipt czy też Tunezja.

Przy wyborze warto pamiętać o sprawdzeniu aktualnych, dla danego miejsca, temperatur powietrza . Jeżeli pamiętamy o tych kilku istotnych czynnikach opisanych powyżej, wybór miejsca wakacji będzie sprawiał nam dużo frajdy, a wakacje spędzone czy to w Polsce czy gdzieś zagranicą będą niezapomnianą przygodą dla Nas i dla naszego malucha.