Roztocze nazywane często polską Toskanią znajduje się w południowo wschodniej części naszego kraju, obejmując fragment zachodniej Ukrainy. Porównanie tego regionu do Włoch nie wzięło się z niczego. Jest to bowiem najbardziej nasłoneczniony rejon Polski, który słynie z czystego powietrza, równie czystej wody i przede wszystkim pięknych krajobrazów.

Zamość i Szczebrzeszyn

Zwiedzanie Roztocza warto rozpocząć od Zamościa, nazywanego perłą renesansu. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy lubią usiąść wieczorem na rynku i wsłuchać się w serce miasta. W letnie dni zamojski rynek pełen jest rozmów i śmiechów. Możemy spędzić miło czas, delektując się lamką wina lub degustując różnego rodzaju specjały od przysmaków ormiańskich po chłodnik litewski.  Zamość to miasto twierdza więc miłośnicy zbrojeń i podobnych tematów znajdują tu także coś dla siebie. Obowiązkowa w takim przypadku jest oczywiście wizyta w muzeum Arsenał. Miłośnicy spacerów koniecznie powinni wybrać się do zamojskiego parku.  Jest to piękny teren przepełniony zielenią i wodą, bogaty w urokliwe zakamarki, mostki i tajemnicze przejścia. Jeśli odwiedzicie Zamość z dziećmi, koniecznie zajrzyjcie do zoo. Możecie także podjechać do pobliskiego Szczebrzeszyna i zrobić sobie zdjęcie przy pomniku chrząszcza, który „brzmi w trzcinie” i to prawda, że wśród turystów i okolicznych mieszkańców „Szczebrzeszyn z tego słynie”.

Rezerwat nad Tanwią

Będąc na Roztoczu koniecznie należy odwiedzić Rezerwat nad Tanwią zlokalizowany zaraz obok wsi Rebizanty. Został utworzony, aby chronić przełom rzeki Tanew. Powstałe na odcinku 1 kilometra 24 progi skalne tworzące wodospady noszą nazwę szumy.  Miejsce to ma długą,  nawet bardzo długą historię, ponieważ jego początek sięga trzeciorzędu. To właśnie wtedy nastąpiło wydźwignięcie Roztocza oraz opadnięcie Kotliny Sandomierskiej.  I to właśnie na pograniczu tych regionów utworzyła się linia tektonicznych spękań, czyli uskoków skalnych, które obecnie nazywamy szumami.

Jeśli będziecie w rezerwacie warto wybrać się także do wsi Rebizanty i niebeskim szlakiem przespacerować się do wodospadu nad Jeleniem.  Największy na terenie Roztocza wodospad ma wysokość 1,5 metra  i aż 9 metrów szerokości.  Zlokalizowany jest w centralnym odcinku rzeki Jeleń. Rzeka ta wypływa ze zbiornika wodnego noszącego nazwę Morskie Oko, a następnie wpływa do Tanwi.

Co trzeba zobaczyć na Roztoczu

Zwierzyniec

Będąc na Roztoczu bez dwóch zdań, trzeba odwiedzić Zwierzyniec. To miasteczko leżące w centrum Roztocza oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego. Idealnie nadaje się na bazę wypadową, jeśli planujesz zwiedzanie okolicy, ale również samo w sobie zasługuję na uwagę. Za główną atrakcję Zwierzyńca uznawany jest Kościół na Wyspie p.w. św. Jana Nepomucena.  Jako ciekawostkę, warto odnotować fakt, że pierwotnie budynek pełnił funkcję teatru. Został wybudowany na życzenie królowej Marysieńki, małżonki Jana III Sobieskiego.  Budynek przekształcono na kościół 100 lat po jego powstaniu. W ramach wdzięczności za narodziny syna ufundowali go Teresa i Tomasz Zamoyscy.

Miłośnicy piwa koniecznie powinni odwiedzić zwierzyniecki browar, gdzie można zdegustować złocisty płyn, a także spędzić miło czas w kinie plenerowym, które działa w okresie wakacji.  Można także obejrzeć wystawę  przedstawiająca historię browaru i ukazującą jak wygląda warzenie piwa metodą angielską.

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy to miejsce, którego zdecydowanie nie można pominąć, będąc na Roztoczu. Na jego terenie znajdziemy cenne gatunki roślin i zwierząt oraz liczne pomniki przyrody. Podczas spaceru można spotkać takich mieszkańców tego terenu jak ryś, czy borsuk, ale to przy odrobinie szczęścia. Za to, jak w banku mamy to, że spotkamy bociana. Jest ich tu prawie tyle, co gołębi na krakowskim rynku. No, może troszeczkę mniej, ale jak na realia polskie to całkiem sporo.

Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego znajduje się 10 ścieżek poznawczych. Najczęściej wybierana i lubiana  jest ścieżka będąca jednocześnie szlakiem zielonym. Szlak startuje spod Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN w Zwierzyńcu, wiedzie przez Głaz Papieski, przechodzi obok Pomnika Pamięci Poległych Leśników, a następnie doprowadza nas, do całkiem rozległego wzniesienia.  W tym miejscu zlokalizowany jest punkt widokowy.  Możemy z niego podziwiać charakterystyczny krajobraz, na który składają się pola poprzecinane miedzami.  Zgodnie z informacjami zawartymi na umieszczonych w pobliżu tabliczkach,  jest to unikalny widok w skali naszego kraju, ale również całego kontynentu.
Warto udać się także na Piaseczną Górę, z której widać zachodnią część Zwierzyńca i otaczające go wzgórza.

Co jeszcze warto zobaczyć na Roztoczu

Stawy Echo

Kolejnym miejscem, którego zdecydowanie nie można pominąć, będąc na Roztoczu, są Stawy Echo. Składa się na nie 9 zbiorników wodnych. Stawy powstały w miejscu dawnych mokradeł usytuowanych w dorzeczu strumienia Świerszcz. Warto zauważyć, że  w stawach woda znajduje się tylko przez określony czas. Są one napełniane wiosną, a opróżnia się je na przełomie października i listopada. Jest to piękne miejsce, w którym warto zostać na dłużej. W upalne letnie dni trudno wymarzyć sobie lepsze miejsce do plażowania i kąpieli. Na szerokiej i piaszczystej plaży można spędzić nawet cały dzień. Pamiętajmy jednak, aby zabrać ze sobą coś do jedzenia, bo nie znajdziemy tam budek z fast-foodami. Za to możemy podziwiać widoki z usytuowanej tuż nad plażą platformy widokowej.  Spostrzegawczy obserwator z łatwością wypatrzy mieszkające tam ptaki wodne oraz pasące się nieopodal koniki polskie.