Bułgaria słynie z rozległych piaszczystych plaż, które są kierunkiem wakacyjnym dla większości turystów. Z drugiej strony, w kraju tym możemy znaleźć wiele innych równie ciekawych miejsc, którym warto poświęcić chociaż kilka dni. Nieznana ogółowi Bułgaria ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji, a także daje możliwość poznania lokalnej społeczności oraz kultury.

Bułgarskie wybrzeże

Riwiera bułgarska jest jednym z najchętniej wybieranych wakacyjnych kierunków podróży. Wielu turystów przyciąga tutaj przyjazny klimat i pewne temperatury. W odróżnieniu od wakacji nad polskim morzem, wyjeżdżając do Bułgarii możemy mieć niemal 100-procentową pewność, że pogoda nam dopisze. Nawet jeśli pogoda zepsuje się na jeden dzień, nie powinno potrwać to dłużej niż parę godzin w ciągu całego naszego wyjazdu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ceny w Bułgarii ciągle jeszcze są dość niskie. Mimo inflacji utrzymują się one na nieco niższym lub porównywalnym z polskimi cenami poziomie. Jakie miejscowości na wybrzeżu zasługują na szczególną uwagę?

Primorsko

Jednym z dość popularnych wśród polskich turystów kurortów jest Primorsko. Miasteczko słynie z wielu ciekawych atrakcji zarówno dla tych, którzy preferują bierny wypoczynek na plaży, jak i dla tych, którzy stawiają na aktywne spędzanie czasu. Ci pierwsi z pewnością docenią rozległe plaże, które ciągną się na kilka kilometrów, a także kilkumetrowe wydmy stanowiące naturalny punkt orientacyjny. Plaże znajdziemy w każdej części miasta, zarówno północnej, jak i południowej, dzięki czemu dostęp do nich jest ułatwiony niezależnie od tego w którym hotelu się zatrzymaliśmy. Dla miłośników aktywnego wypoczynku bułgarskie Primorsko będzie atrakcyjną lokalizacją ze względu na znajdujący się tuż obok niego rezerwat Ropotamo. Jest to idealnie miejsce na piesze wędrówki z dala od tłumów ludzi. Mimo, że rezerwat cieszy się sporą popularnością, to jednak bez problemu znajdziemy w nim spokojniejsze miejsca. Poza tym, w Primorsko, jak w każdym innym miejscu na riwierze bułgarskiej, możemy skorzystać z atrakcji wodnych, a także z oferty wielu restauracji i barów.

Bułgaria wakacje

Słoneczny Brzeg i Złote Piaski

Kolejne kurorty, które przyciągają całe rzesze turystów to Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski. Ten pierwszy położony jest na północ od Burgas, natomiast ten drugi na północ od Warny. Chociaż kurorty są od siebie nieco oddalone, to jednak łączy je jedno – są jednymi z popularniejszych miast wybieranych przez turystów. To właśnie tutaj życie toczy się zarówno za dnia, jak i nocą. Z tego względu miejsca te są odwiedzane głównie przez młode osoby, które szukają tego typu wrażeń. Z drugiej strony, spotyka się tu także rodziny z dziećmi, gdyż również one znajdą tutaj sporo atrakcji. Do najbardziej popularnych należą oczywiście piaszczyste plaże, od których wzięły swoją nazwę właśnie Złote Piaski. Jeżeli jednak szukamy spokojniejszego i bardziej klimatycznego miasta, godne polecenia będą kolejne dwie propozycje.

Nessebar i Sozopol

Oba nadmorskie kurorty położone są w okolicach Burgas, więc bez problemu dostaniemy się do nich z pobliskiego lotniska. Nessebar, położony na północ od Burgas, jest swego rodzaju przedłużeniem Słonecznego Brzegu. Na największą uwagę zasługuje stara część miasta, położona na półwyspie, który łączy z lądem jedynie most. Znajdziemy tutaj ślady dawniejszej architektury oraz niesamowity klimat, niestety zakłócony przez niezliczone sklepy i sklepiki z pamiątkami. Choć Nessebar jest wartym uwagi miastem, to ciekawszym wyborem będzie według nas Sozopol. Jest to miasto utrzymane w podobnym klimacie. Jego nowa część niczym nie odbiega od pozostałych kurortów, jednak w starej części możemy poczuć niezwykłą atmosferę. Chociaż znajdziemy tutaj również wiele sklepów i straganów, to jednak miasto wydaje się być nieco mniej komercyjne.

Bułgaria – wakacje w głębi kraju

Wakacje w Bułgarii nie muszą ograniczać się jedynie do wybrzeża. Możemy zwiedzić również inne miejsca w kraju, a tych jest naprawdę dużo. Na uwagę zasługują między innymi góry, które są wyższe od tych polskich. Poza tym, część Bułgarii słynie z produkcji wina, warto więc zajrzeć tam, gdzie będziemy mogli skosztować tego trunku. Przekonamy się przy okazji, że bułgarskie miasteczka, szczególnie te niewielkie tchną niesamowitym spokojem i wyjątkowym klimatem. To właśnie tutaj życie toczy się powoli, przy kawie i dobrym winie.

Bułgaria

Bułgarskie góry

Góry w Bułgarii należą do najwyższych w tej części Europy. Dwa główne pasma górskie to Riła oraz Pirin, które zachwycają różnorodnością krajobrazów oraz wysokością szczytów. To właśnie w Bułgarii znajduje się Musała – najwyższy szczyt na Bałkanach, którego wysokość to niemal 3 tysiące metrów. Co ciekawa, turystyka górka nie jest tutaj popularna, dlatego łatwiej spotkać w bułgarskich górach Polaka, czy też innego obcokrajowca, niż rodowitych Bułgarów. Fakt ten sprawia, że niektóre szlaki górskie są bardzo rzadko uczęszczane i w ciągu całego dnia możemy nie spotkać nikogo na swojej drodze. Jeżeli szukasz spokoju i wytchnienia od tłumów ludzi, to bułgarskie góry będą idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek.

Melnik – piramidy i wino

Kolejnym miejscem, do którego warto się wybrać będąc w Bułgarii jest Melnik. To niewielkie miasteczko położone na południowym krańcu kraju słynie z produkcji wina oraz z… piramid. Chociaż nie są to takie piramidy, jakie pierwsze przychodzą nam na myśl, to jednak są one równie spektakularne. Są to formacje piaskowe, które przybierają kształty stożkowych piramid położonych jedna tuż obok drugiej. Droga do nich jest bardzo przyjemna, gdyż prowadzi przez zalesioną część miasta, co jest dużym plusem w upalne dni. Po powrocie ze szlaku koniecznie musimy napić się lokalnego wina, a najlepiej zatrzymać się tu na dzień czy dwa z noclegiem w jednej z klimatycznych chat i cieszyć się wolno płynącym tutaj czasem.

Wspomniane miejsca to tylko jedne z wielu, które zasługują na uwagę. Jeśli masz więcej czasu na zwiedzanie tego wyjątkowego kraju jakim jest Bułgaria, warto choć na chwilę zanurzyć się w atmosferę typowego miasta i poczuć jak żyją jego mieszkańcy.