Wybór wyjątkowego miejsca na spędzenie czasu z bliskimi to nie lada wyzwanie. Tatry to region obfitujący w piękną przyrodę, ale także historię i kulturę.

Polskie góry piękne są o każdej porze roku, zimą zachęcają do szusowania na nartach, wiosną można podziwiać budząca się do życia faunę i florę, latem spacerować w wśród zapachów aromatycznych lasów i łąk, a jesień pozwala cieszyć się smakiem soczystych plonów od lokalnych rolników. Ruszenie na tatrzańskie szlaki pozwoli na samodzielne eksploatowanie i zbieranie doświadczeń w towarzystwie spokoju i natury. Warto wiedzieć jakie miejsca zagwarantują niezapomniane widoki, a odwiedzenie ich jest obowiązkowym punktem wycieczki.

Największa niespodzianka w Tatrach

Wybierając się na wędrówkę po najwyższym pasmie gór w Polsce, wiele może zaskoczyć. Jedną z podstawowych niespodzianek czekających na odwiedzających jest pogoda. Co spotka nas na szalki, do końca nigdy nie wiadomo. Nastrój pogodowy jest zmienny w tej części kraju i turyści powinni być na to przygotowanie.

Zabranie ze sobą płaszcza przeciwdeszczowego, dodatkowej bluzy lub odwrotnie, ubranie się rano na „cebulkę”  jest bardzo ważne, by czuć się komfortowo. W wyższych częściach gór jest, zdecydowanie chłodniej niż w punkcie, z którego rusza trasa, a deszczowe poranki bardzo często kończą się upalnym popołudniem. Spotkać się można nawet z takimi niespodziankami jak śnieg i oblodzenie w lipcu. Mimo że takie sytuacje już się zdążały, trzeba się na to przygotować.

Odpowiedni ubiór może chronić przed katarem albo przegrzanie, a także zmniejsza szanse na uszkodzenie innych części ciała np. kostki jeżeli buty będą odpowiednie do sytuacji.

7 miejsc, które trzeba zobaczyć 

Malownicze góry oferują wiele sobą, nigdzie indziej w Polsce nie można zobaczyć tak pięknych górskich jezior, bystrych potoków, zadartych szczytów, pastwisk pełnych życia i potężnych wodospadów. Samemu warto na własne oczy zobaczyć, co znajduje się w tym regionie kraju.

Pierwsze co przychodzi na myśl, to kierunki najpopularniejsze. Turyści wybierają je, gdyż zapewnią z całą pewnością niezapominany widok i wrażenia:

  1.  Morskie Oko -największe jezioro w Tatrach, uznawana również za najpiękniejsze. Zielona tafla jeziora otoczona jest najwyższymi szczytami polskiego pasma gór. Nad samą wodą znajduje się schronisko PTTK  '”Morskie Oko” im. Stanisława Staszica, badacza tego jeziora. Jest to jedno z najpopularniejszych kierunków turystycznych i noclegowych.
  2. Kasprowy Wierch -szczyt, który odwiedza najwięcej turystów. Można na niego wejść pieszo lub wybrać opcję łatwiejszą, którą jest kolejka linowa. Na samej górze roztacza się wspaniała panoram, można bowiem tam zobaczyć doliny Bystrą i Suchą Wodę Gąsienicową oraz słowacką Dolinę Cichą. Niespełna 2000 m n.p.m. pozwala cieszyć się też narciarzom wspaniałymi zjazdami.
  3. Dolina Kościeliska -dolina tatrzańska oferująca spotkanie z niezapomnianą florą i fauną, a także niezwykłymi formacjami geologicznymi. Ciekawym miejscem do odwiedzenia w tej dolinie jest Wąwóz Krakowski, który dawnym góralom kojarzył się z ciasnymi ulicami Krakowa i od tego wziął nazwę.
  4. Hala Gąsienicowa i Dolina Pięciu Stawów -wariant dla bardziej wymagających odwiedzających. Zobaczenie typowo wysokogórskich krajobrazów to gwarancja w tym miejscu. To tu będziemy podziwiać górskie jeziora otoczonych szczytami i niezwykłą przezroczystością wody.
  5. Giewont -Śpiący Rycerz, który strzeże Zakopanego i całej Polski. Na samym szczycie góry znajduje się krzyż, do którego wybiera się wielu pielgrzymów i turystów. Na Giewont można wejść trzema szlakami: Doliną Strążyską, Doliną Kondratową oraz Doliną Małej Łąki. Na trasie czekają cudowne widoki i pełny satysfakcji dla zdobywców szczyt.
  6. Dolina Chochołowska -wiosna to idealny moment na jej odwiedzenie, ponieważ dywan tworzony przez krokusy zachwyci nie jedną osobę, a jesienią zachwyca przeróżnymi kolorami szczytów obrośniętych lasem i polanami kwiatów.  Białe skały Mnichów Chochołowskich i Siwińskich Turni dopełnia ten przepiękny krajobraz. Doskonały wybór dla rodzin z dziećmi i osób jeszcze niegotowych na trudniejsze górskie szlaki.
  7. Jaskinie -do zwiedzania dla turystów udostępnionych jest 6 jaskiń. Podziemne zwiedzanie dostarczy wielu nowych doświadczeń, a ciekaw informacje, jakie można wynieść z tych miejsc, urozmaicą każdą rozmowę . Jedyna oświetloną jaskinią jest Mroźna, ale odwiedzić jeszcze można Smoczą jamę, Mylną, Dziurę, Raptawicką, Obłazkową.

Tatry to odpowiedni kierunek dla rodziny z dziećmi ale też trustów bardziej wymagających. Każdy z nas zasługuje by dać sobie pobyć w tak pięknym i klimatycznym rejonie Polski.