Trendy ekologiczne zyskują obecnie na popularności, ponieważ zwiększa się świadomość społeczna w zakresie rozwiązań, które wpływają pozytywnie na środowisko naturalne i nie przyczyniają się do jego niszczenia. Jednym z nich jest używanie paliwa bezołowiowego, o niewielkiej zawartości węgla – czyli LPG.

Jazda na nim jest bardziej ekologiczna niż na benzynie czy oleju napędowym, ponieważ spaliny, powstające w efekcie pracy silnika są znacznie czystsze. Ma to z pewnością istotne znaczenie dla osób, które zwracają uwagę na ochronę środowiska i wybierają rozwiązania przyjazne dla natury.

Jazda na gaz – czy jest ekologiczna?

Obecnie można powiedzieć, że jesteśmy świadkami rewolucji w motoryzacji i zastępowania silników spalinowych innymi, które emitują znacznie mniej zanieczyszczeń. Wiąże się to nie tylko z rosnącą świadomością społeczną w zakresie konieczności ochrony środowiska naturalnego, ale również z restrykcyjnymi normami emisji spalin, które wdraża Unia Europejska. Dlatego też producenci samochodów wprowadzają na rynek coraz więcej samochodów z alternatywą dla silników spalinowych w postaci samochodów hybrydowych lub elektrycznych. Także jazda na tzw. gazie jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ wytwarza znacznie mniej szkodliwych spalin niż popularny diesel lub benzyna. Wynika to z faktu, że LPG to skroplony gaz płynny, stanowiący mieszankę propanu i butanu w różnych proporcjach. Naturalny gaz LPG jest bezwonny i bezbarwny, natomiast ten, który tankujemy na stacjach paliw posiada sztuczne nawanianie. Skąd, jednak wynika jego niska szkodliwość dla środowiska naturalnego?

Przede wszystkim z niskiej zawartości węgla, co powoduje, że spaliny powstające w trakcie jazdy są znacznie bardziej czyste od spalin wydzielanych np. przez silniki Diesla. W praktyce jest to nawet do 15% mniej dwutlenku węgla, który trafia do atmosfery i o 20% mniej tlenku węgla. Paliwo LPG emituje też znacznie mniej węglowodorów, które przedostają się do atmosfery.

Ekologia, która idzie w parze z dłuższą eksploatacją silnika…

Samochodowa instalacja gazowa zapewnia nie tylko większą ochronę środowiska naturalnego, ale daje też możliwość dłuższego korzystania z samochodu, a dokładnie eksploatowania silnika. Co prawda, wciąż wiele osób błędnie zakłada, że paliwo LPG powoduje szybsze zużycie zaworów i gniazd zaworowych, ale nie jest to prawdą. Nowoczesne instalacje LPG są bowiem bardzo wydajne i szczelne, a do silnika przedostaje się znacznie mniej resztek paliwa niż w przypadku np. benzyny. Dzięki temu możliwa jest znacznie dłuższa eksploatacja tego typu samochodu.

EKO – moda i nie tylko…

Moda na bycie EKO z roku na rok zyskuje na popularności, ponieważ wiele ekologicznych biznesów promowanych jest obecnie przez osoby znane ze świata show-biznesu, które dla wielu są inspiracją. Jednym z rozwiązań jakie proponuje się obecnie mieszkańcom naszej planety jest zamiana tradycyjnych paliw, która wlewa się do baku samochodu na inne, takie jak np. LPG – znacznie bardziej przyjazne dla silnika i środowiska. Czy jest to wciąż modne, czy już konieczne, w świetle sytuacji z jaką zmaga się nasza planeta?

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że środowisko naturalne staje się coraz bardziej zanieczyszczone, a wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. I to właśnie my – ludzie jesteśmy w stanie swoim działaniem zapobiec dalszej degradacji środowiska, stosując się do rozwiązań, które mogą pozytywnie wpłynąć na naturę. Nie muszą to być wielkie gesty, ale drobne rozwiązania, stosowane na co dzień, takie jak np. zamiana samochodu z silnikiem diesla na bardziej ekologiczne rozwiązanie, jakim jest np. samochód zasilany olejem bezołowiowym LPG.

Zwolennicy rozwiązań. które mają pozytywny wpływ na ekologię podkreślają. że tankowanie LPG pozwala zadbać o środowisko naturalne i jest formą oszczędności. ponieważ znacząco obniża koszty eksploatacji pojazdów. Paliwo LPG ma też wyższą wartość oktanową w porównaniu do benzyny. a jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń to – zdaniem specjalistów – LPG nawet trzykrotnie zmniejsza wydzielanie szkodliwych dla środowiska naturalnego spalin w stosunku do tradycyjnych paliw.

Paliwa kopalne wytwarzają znacznie większej szkodliwych dla środowiska naturalnego toksyn niż LPG

Dlatego też gaz nazywany jest „źródłem czystej energii”. Wskazała na to Europejska Organizacja Gazu Płynnego, w raporcie której czytamy, że spalanie LPG emituje ok. 25% mniej związków węgla niż benzyna i nie wytwarza szkodliwych związków siarki i ołowiu.