Problemy z jelitami doskwierają wielu Polakom. Nieodpowiednio zbilansowana dieta, złe nawyki żywieniowe i stres – to tylko niektóre czynniki, które przyczyniają się do pogorszenia stanu układu trawiennego, a co za tym zaburzenia funkcjonowania całego organizmu.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby sobie z tym poradzić.

Dbanie o zdrowie jelit – dlaczego jest takie ważne i czego chcemy uniknąć?

W czasach starożytnych już Hipokrates wysnuł hipotezę, że kondycja zdrowotna człowieka w dużej mierze zależy od tego, w jakim stanie są jego jelita. Obecnie coraz więcej naukowców zgadza się z tym stwierdzeniem, dostrzegając dużą zależność między mikrobiomem jelitowym a niektórymi jednostkami chorobowymi.

Flora bakteryjna jelit poprzez rozkładanie resztek pokarmowych wspiera proces trawienia, stymuluje działanie układu immunologicznego, a zawarte w niej metabolity odżywiają komórki jelit.

Funkcje te mogą zostać zaburzone, gdy człowiek:

  • nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości błonnika;
  • spożywa zbyt wiele produktów przetworzonych;
  • przyjmuje nadmierną dawkę leków przeciwzapalnych;
  • unika aktywności fizycznej;
  • nadużywa alkoholu i wyrobów tytoniowych;
  • podatny jest na stres.

W wyniku powyższych działań pojawiają się przewlekłe biegunki, wzdęcia, zgaga, czy refluks. To nieprzyjemne i obniżające jakość życia dolegliwości. Dbanie o zdrowie jelit jest kluczowym aspektem, aby im zapobiec. O czym, oprócz przemyślanego jadłospisu musimy pamiętać?

Zdrowa dieta, ale to nie wszystko!

Pierwszym krokiem do tego, aby poprawić perystaltykę jelit, jest zdrowa, przemyślana dieta oparta na pełnowartościowych posiłkach. Na stałe powinniśmy zatem zrezygnować z przetworzonej żywności, nadmiaru cukru i konserwantów i postarać się o to, aby w naszym menu zagościły woda i błonnik.

Błonnik to cenny komponent naszej codziennej diety. Nie tylko ma właściwości oczyszczające jelita, ale przyspiesza przemianę materii oraz pobudza produkcję śliny podczas żucia. Bogate w błonnik są m.in. płatki owsiane, marchew, suszone jabłka, pieczywo ziarniste i orzechy.

Aby schorzenia ze strony układu trawiennego nie dawały o sobie znać, zaleca się przyjmować dwa litry płynów dziennie. Może być to woda, sok, a nawet kefir. Naukowcy nie ukrywają jednak, że woda jest dla człowieka najważniejszym napojem bez ustalonego limitu spożycia. W końcu to ona usuwa toksyczne substancje z organizmu np. siarkowodór wytwarzany w jelicie grubym. Co więcej, niedobór wody przyczynia się do powstawania bolesnych zaparć – jej resztki zatrzymane w jelitach hamują przesuwanie się masy kałowej i jej wydalenie.

W tym miejscu możemy więc nieco zmodyfikować słynne hasło reklamowe o piciu mleka i zastąpić je słowami: „Pij wodę, będziesz zdrowy”.

Dbanie o jelita – te nawyki weź sobie do serca!

Oprócz picia wskazanej ilości wody bardzo ważne dla jelit jest jej spożywanie w konkretnych porach dnia. Naszym rytuałem powinno stać się picie 200 ml wody niegazowanej tuż po przebudzeniu, 30 minut przed zjedzeniem śniadania. Szklanka czystego płynu na czczo to dawka orzeźwienia, ale także szereg niesamowitych zjawisk zachodzących w organizmie zaraz po jego wypiciu: filtracji z toksyn, aktywacji układu nerwowego, przyspieszenia procesów metabolicznych.

Jeśli chcemy zadbać o dobrą kondycję naszych jelit, w codzienną rutynę naszego dnia wpiszmy… masaż brzucha. Trwa on zaledwie kilka minut, można wykonywać go samodzielnie, a efekty są piorunujące. Wystarczy, że położymy się wygodnie na plecach i opuszkami palców zaczniemy głaskać brzuch. Następnie całymi dłońmi (i już trochę mocniej) przesuwajmy fałdy skóry w kierunku dośrodkowym, aby następnie rozcierać je od dołu do góry. Zawsze kończmy masaż okrężnymi ruchami zawsze w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Zdrowe jelita, a zioła

Naturalne środki mogą być stosowane zarówno w przypadku wystąpienia dolegliwości po stronie układu trawiennego, jak i wtedy, gdy chcemy im zapobiec.

Ziołowe napary działają rozkurczowo, redukują wzdęcia oraz łagodzą symptomy zespołu jelita drażliwego. Niektóre z nich np. mniszek lekarski i pokrzywa mają silne właściwości oczyszczające jelita. Na które jeszcze zioła warto zwrócić uwagę? Na pewno są to:

  • kminek – zmniejsza uczucie pełności, działa przeciwbólowo;
  • szałwia i koper włoski – wspomagają detoksykację jelit;
  • macierzanka piaskowa – reguluje trawienie;
  • senes – pobudza ruchy jelit.

Jeśli nie przepadamy za smakiem ziół, lepszą alternatywą będzie dla nas herbata ziołowa lub ziołowe tabletki.