5G to sieć komórkowa piątej generacji. Jest to nowy globalny standard bezprzewodowy po sieciach 1G, 2G, 3G i 4G. 5G umożliwia nowy rodzaj sieci, która została zaprojektowana tak, aby łączyć praktycznie wszystkich i wszystko razem, w tym maszyny, obiekty i urządzenia.
Technologia bezprzewodowa 5G ma na celu zapewnienie wyższych prędkości transmisji danych o przepustowości wielu Gb/s, bardzo niskich opóźnień, większej niezawodności, ogromnej pojemności sieci, zwiększonej dostępności i bardziej jednolitego doświadczenia użytkownika dla większej liczby użytkowników.
Czym jest 5G? – podstawowe informacje
5G to zunifikowany, bardziej wydajny interfejs powietrzny. Został zaprojektowany z rozszerzoną pojemnością, aby umożliwić użytkownikom nową generację, umożliwić nowe modele wdrażania i dostarczać nowe usługi. Dzięki wysokim prędkościom, doskonałej niezawodności i znikomym opóźnieniom, 5G rozszerzy ekosystem mobilny na nowe światy.
5G wpłynie na każdą branżę, sprawiając, że bezpieczniejszy transport, zdalna opieka zdrowotna, rolnictwo precyzyjne, zdigitalizowana logistyka – i wiele innych – staną się rzeczywistością. Wpływ ten jest znacznie większy niż w przypadku poprzednich generacji sieci. Wymagania rozwojowe nowej sieci 5G wykraczają również poza tradycyjnych graczy sieci komórkowych.
Jakie są korzyści wynikające z 5G?
Wraz z szybkością 5G, dyskusja na temat korzyści płynących z 5G jest tak naprawdę dyskusją na temat dostarczania technologii zmieniających życie za pośrednictwem sieci nowej generacji. Dzisiaj w całym kraju możesz doświadczyć Verizon 5G Nationwide, który wykorzystuje widmo niskopasmowe, aby zapewnić doskonały zasięg z wydajnością, która może obsługiwać szereg funkcji – od kształcenia na odległość po mobilną siłę roboczą.
5G zapewnia przełomowe korzyści, takie jak prędkości do 10 razy szybsze niż mediana prędkości 4G LTE, bezpieczniejsza alternatywa dla publicznej sieci Wi-Fi, ¹ rozmowy wideo z mniej zamarzniętymi twarzami i gry o jakości konsolowej w podróży. Podobnie jak inne sieci komórkowe, 5G wykorzystuje częstotliwości radiowe. Ale sieci 5G mogą działać na dowolnej częstotliwości, w tym na „wysokopasmowych” falach radiowych krótkiego zasięgu.
Jak działa 5G? – to warto wiedzieć
5G wykorzystuje wyższe częstotliwości radiowe, które są mniej zagracone. Pozwala to na przenoszenie większej ilości informacji w znacznie szybszym tempie. Te wyższe pasma nazywane są „falami milimetrowymi” (mmwaves). Wcześniej były one nieużywane, ale zostały otwarte do licencjonowania przez organy regulacyjne. Były one w dużej mierze nietknięte przez społeczeństwo, ponieważ sprzęt do ich używania był w dużej mierze niedostępny i drogi.
Podczas gdy wyższe pasma są szybsze w przenoszeniu informacji, mogą wystąpić problemy z wysyłaniem na duże odległości. Są one łatwo blokowane przez obiekty fizyczne, takie jak drzewa i budynki. Aby obejść to wyzwanie, 5G wykorzysta wiele anten wejściowych i wyjściowych w celu zwiększenia sygnałów i pojemności w sieci bezprzewodowej.
Technologia 5G będzie również w stanie „podzielić” fizyczną sieć na wiele sieci wirtualnych. Oznacza to, że operatorzy będą w stanie dostarczyć odpowiedni kawałek sieci, w zależności od tego, jak jest on używany, a tym samym lepiej zarządzać swoimi sieciami. Oznacza to na przykład, że operator będzie mógł używać różnych pojemności w zależności od ważności.
Tak więc pojedynczy użytkownik przesyłający strumieniowo wideo użyłby innego wycinka do firmy, podczas gdy prostsze urządzenia można oddzielić od bardziej złożonych i wymagających aplikacji, takich jak sterowanie pojazdami autonomicznymi. Istnieją również plany umożliwienia firmom wynajmu własnego izolowanego wycinka sieci w celu oddzielenia ich od konkurencyjnego ruchu internetowego.
5G w telefonie – o tym należy pamiętać!
Architektury 5G będą platformami definiowanymi programowo, w których funkcjonalność sieciowa jest zarządzana za pomocą oprogramowania, a nie sprzętu. Postępy w wirtualizacji, technologiach opartych na chmurze oraz automatyzacji IT i procesów biznesowych sprawiają, że architektura 5G jest elastyczna i elastyczna oraz zapewnia dostęp użytkownikom w dowolnym miejscu i czasie.
Sieci 5G mogą tworzyć definiowane programowo konstrukcje podsieci znane jako plasterki sieci. 5G poprawia również cyfrowe doświadczenia dzięki automatyzacji opartej na uczeniu maszynowym (ML). Zapotrzebowanie na czasy reakcji w ułamkach sekundy (takie jak w przypadku samochodów autonomicznych) wymaga od sieci 5G włączenia automatyzacji z ML, a ostatecznie do głębokiego uczenia się i sztucznej inteligencji (AI).
Zautomatyzowana aprowizacja i proaktywne zarządzanie ruchem i usługami obniży koszty infrastruktury i poprawi jakość połączenia. W opiece zdrowotnej technologia 5G i łączność Wi-Fi 6 umożliwią monitorowanie pacjentów za pomocą podłączonych urządzeń, które stale dostarczają dane o kluczowych wskaźnikach zdrowotnych, takich jak tętno i ciśnienie krwi.
W przemyśle motoryzacyjnym 5G w połączeniu z algorytmami opartymi na ML dostarczy informacji o ruchu drogowym, wypadkach i innych; pojazdy będą mogły dzielić się informacjami z innymi pojazdami i podmiotami na drogach, takimi jak sygnalizacja świetlna.