Kariera wojskowego to decyzja która powinna być bardzo dokładnie i starannie przemyślana. Nie można jej podjąć od tak gdyż dotyczy ona całego naszego życia.

Musimy rozważyć wszystkie zalety ale również wady takiego rozwoju naszej kariery zawodowej. Jest to praca obarczona wysokim ryzykiem ale też niesie za sobą dużo korzyści i prestiż społeczny, oraz poczucie spełnionego obowiązku wobec ojczyzny.

Co trzeba zrobić aby zostać wojskowym?

Nad pracą jako żołnierz, możemy się zastanawiać już w młodości a dokładnie przed wyborem szkoły średniej. Istnieją placówki które oferują specjalny profil o charakterze wojskowym. Dla osób które bardzo poważnie myślą o związaniu swojej przyszłości z wojskiem, taki wybór będzie najlepszy. Uczniowie tych szkół, poza zwykłym wykształceniem, otrzymają dużą wiedzę oraz umiejętności z zakresu przysposobienia militarnego.

Jest to świetna okazja do zapoznania się z tematem oraz podjęcia decyzji czy taki styl nam odpowiada lub czy może chcemy spróbować w życiu czegoś innego. Uczniowie dostają sprzęt oraz wyposażenie przypominające ubiór wojskowy. Podatkowo przechodzą plan szkoleń i treningów które na pewno bardzo dobrze się sprawdzą w przypadku gdy postanowimy kontynuować karierę. Jeżeli jesteśmy zdecydowani to jest to najlepszy start jaki możemy wybrać.

Co jednak w wypadku gdy jesteśmy nieco starsi lub właśnie kończymy szkołę średnią o innym charakterze? Nic straconego. Bardzo często na zakończenie roku szkolnego, wojsko prowadzi kampanię reklamową mającą na celu promowanie kariery wojskowej wśród młodych ludzi.

Polega to na prowadzeniu prezentacji lub dni otwartych na których to uczniowie lub absolwenci mogą zapoznać się z zawodem żołnierza. To świetna okazja do zadania pytań i otrzymania na nie odpowiedzi. Dodatkowo jeśli jesteśmy studentami, to praktycznie w każdej uczelni można znaleźć plakaty i ulotki informacyjne które proponuję wstęp do wojska lub do legi cudzoziemskiej.

Wojskowy – co w przypadku gdy podejmiemy już decyzję?

Jeżeli nie jesteśmy już uczniem szkoły średniej to mamy bardzo klasyczne rozwiązanie. Przed ubieganiem się do powołania na służbę w wojsku musimy spełnić szereg warunków:

  • posiadanie ukończonego 18 roku życia;
  • posiadanie polskiego obywatelstwa;
  • zdolność fizyczna oraz psychiczna (kategoria wojskowa);
  • niekaralność za umyślne spowodowanie przestępstwa;
  • brak pełnienia innej czynnej służby wojskowej.

Wojska polskie – rodzaje

Po spełnieniu tych warunków, o co raczej nie trudno, najlepiej zapoznać się ze strukturą wojska do którego chcemy się ubiegać. W przypadku wojska polskiego dzieli się ono na pięć rodzajów:

  1. Wojska lądowe;
  2. Marynarka wojenna;
  3. Wojska specjalne;
  4. Siły powietrzne;
  5. Wojska obrony terytorialnej.

Po wyborze możemy się też skupić na naszym wykształceniu gdyż to ono charakteryzuje nas jako wojskowego i jaką pozycję w armii będziemy zajmować. Aby zostać Szeregowym musimy mieć ukończone gimnazjum lub podstawówkę. Żeby być podoficerem, wymagana jest wykształcenie średnie, a na oficera potrzebne jest nam wykształcenie wyższe.

Warto zaznaczyć że możemy ubiegać się do WAT czyli Wojskowej Akademii Technicznej i zyskać wyższe wykształcenie ukierunkowane na służbę wojskową.

Po spełnieniu wszystkich wymagań Należy skierować się do WKU czyli Wojskowej Komendy Uzupełnień lub urzędu o tym samym charakterze. Zostanie z nami przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna i zostaniemy zapytani dlaczego chcemy pracować jako żołnierz. Następnie należy przejść test sprawności fizycznej oraz psychicznej a na koniec złożyć wymagane dokumenty do przewodniczącego WKU.

Po pozytywnym rozpatrzeniu zostaniemy skierowani na badania lekarskie a po zaakceptowaniu wyników otrzymujemy powołanie do korpusu szeregowych. Następnie podpisujemy kontrakt i jesteśmy w wojsku. Po odsłużeniu określonego w kontrakcie czasu możemy starać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Jakie korzyści płyną z zawodowej służby wojskowej?

Przede wszystkim w zależności od kontraktu otrzymujemy stałe zatrudnienie. Wiąże się to z wysokimi zarobkami z powodu charakteru naszej pracy. Szeregowy zarabia średnio od 4500 do 4700 zł, podoficer od 5100 – 6300 zł a oficerowie otrzymują zarobki w wysokości od 6300-9300 zł w zależności od posiadanych umiejętności i kwalifikacji. Dodatkowo można liczyć na szereg bonusów i premii które znacznie podniosą nasze wynagrodzenie.

Dodatkowym atutem jest emerytura która przysługuje żołnierzowi po zaledwie 25 latach służby i wynosi 60 % dotychczasowych zarobków. W takim razie czy warto pracować w wojsku? Oczywiście że tak zarówno ze względu na wysokie zarobki oraz dodatki, bonusy i mieszkanie, jak i ze względu na możliwość rozwoju i wcześniejszą emeryturę.