To naturalne, że skrzydła drzwiowe w pomieszczeniach z czasem się brudzą. Winny jest temu kurz, ale także różnego rodzaju opary unoszące się w powietrzu na przykład dym papierosowy, czy para z gotowania. Możemy także zaplamić je, dotykając tłustymi czy brudnymi dłońmi podczas otwierania i zamykania lub po prostu czymś zachlapać. Na szczęście drzwi można w prosty sposób samodzielnie wyczyścić, a także odświeżyć ich wygląd, gdy są już nieco podniszczone.

Samodzielne czyszczenie, pielęgnacja, a nawet renowacja drzwi nie muszą być ani trudne, ani kosztowne. Wystarczy zastosować odpowiednie preparaty oraz kilka prostych trików. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie wyczyścić drzwi.

Zarówno pielęgnację, jak i renowację drzwi koniecznie trzeba rozpocząć od ich porządnego wyczyszczenia. Najpierw usuwamy z ich powierzchni zanieczyszczenia pyłowe, a później różnego rodzaju plamy i inne zabrudzenia. Tak przygotowane drzwi możemy od razu zabezpieczyć przed ponownym zabrudzeniem lub jeśli wymaga tego sytuacja, najpierw poddać je drobnej renowacji.

Sprawdź, jak to zrobić w kilku prostych krokach:

Krok 1. Odkurzanie drzwi

Pierwszym krokiem podczas czyszczenia każdych drzwi powinno być uśnięcie z ich powierzchni kurzu. To, ile będzie się go na nich gromadzić, jest uzależnione od wielu czynników. Przykładowo więcej kurzu będzie osiadać w dużych miastach i rejonach przemysłowych, ze względu na większe zapylenie powietrza. Na stopień zakurzenia drzwi duży wpływ ma także rodzaj ich powierzchni i materiał, z jakiego są wykonane. Niektóre materiały bardziej przyciągają kuch, inne mniej. Jeśli powierzchnia drzwi jest gładka, wówczas kurz będzie osiadać w większej ilości w zasadzie głównie na ich górnej krawędzi. Z kolei w przypadku drzwi z ozdobnymi rzeźbieniami, to właśnie na nich będzie gromadzić się sporo kurzu.

Kurz z drzwi należy regularnie usuwać. Najlepiej robić to za pomocą miękkiej i delikatnej ściereczki bądź miotełki elektrostatycznej. Nigdy nie używajmy do tego celu szczotek, czy szorstkich gąbek, ponieważ możemy nimi uszkodzić lub zarysować powierzchnię skrzydeł drzwiowych.

Kurz z drzwi usuwamy na sucho.

Krok 2. Mycie drzwi

Kiedy już pozbędziemy się kurzu z naszych drzwi, możemy przystąpić do ich mycia. Pierwszą myślą większości z nas jest tutaj skorzystanie po prostu z mokrej ściereczki z detergentem. O ile bardzo delikatne przetarcie powierzchni drzwi wilgotną ściereczką z mikrofibry bez użycia środka chemicznego, nie powinno zaszkodzić żadnej powierzchni, to już mocne moczenie i mycie z detergentem nie zawsze jest wskazane.

Na przykład drzwi wykonane z drewna lub forniru nie lubią kontaktu z wodą. Ich zmoczenie może doprowadzić do odkształcenia się i zniszczenia powierzchni skrzydeł drzwiowych. Zaszkodzić może nawet zmoczenie dolnej powierzchni drzwi mopem podczas mycia podłogi. Dlatego, jeśli do tego dojdzie, należy jak najszybciej wytrzeć dół drzwi do sucha ściereczką.

Czym więc usuwać zabrudzenia i plamy na drewnianych i fornirowych skrzydłach drzwiowych? Najlepiej sięgnąć po prostu po specjalistyczne preparaty do czyszczenia drzwi lub mebli. Ich wybór jest bardzo szeroki- mogą to być środki w sprayu, mleczka lub specjalne płyny. Pamiętajmy, aby zawsze stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu środka czyszczącego.

Na koniec możemy także zabezpieczyć powierzchnię drzwi przed ponownym zabrudzeniem, impregnując ją odpowiednim środkiem.

Krok 3. Odświeżanie koloru drzwi

Jeśli po umyciu drzwi okaże się, że ich powierzchnia jest nieco podniszczona, warto pomyśleć o ich renowacji. Jeśli skrzydła drzwiowe nie są mocno zdewastowane, to nie trzeba ich wymieniać na nowe. Niekiedy wystarczy drobne odświeżenie, aby nasze drzwi znowu prezentowały się świetnie.

Do wyboru mamy kilka opcji. W przypadku lakierowanych drzwi drewnianych warto ich powierzchnię potraktować drobnoziarnistym papierem ściernym, aby usunąć resztki odpadającego lakieru, na następne nałożyć za pomocą pędzla lub wałka nową warstwę lakieru albo bejcy.

Drzwi możemy także oczywiście pomalować farbą na dowolny wybrany przez siebie kolor.

Jeszcze jedną ciekawą opcją, którą warto wziąć pod uwagę, jest oklejenie drzwi samoprzylepną okleiną. Takie okleiny dostępne są w naprawdę szerokiej gamie wzorów i kolorów. Mogą one na przykład imitować rysunek naturalnego drewna lub być po prostu jednobarwne.

Pamiętajmy, że skrzydła drzwiowe w pomieszczeniach mają nie tylko znaczenie praktyczne w postaci zapewniania prywatności w pomieszczeniach oraz zapobiegania przeciągom w mieszkaniu. O czym wielu z nas niestety zapomina, pełnią one także istotną funkcję aranżacyjną. Dobrze dobrane, czyste i zadbane drzwi są wizytówką pomieszczenia. Powinny one ładnie współgrać z jego wystrojem i go uzupełniać. Zbrudzone i zaniedbane drzwi sprawią, że pomieszczenie będzie robić bardzo negatywne wrażenie. Zadbajmy więc, aby zawsze wyglądały one dobrze.

Tutaj nasuwa się pytanie, jak często należy czyścić i odnawiać drzwi? Kurz z drzwi należy usuwać możliwie jak najczęściej. Jeśli w domu są alergicy, to nawet każdego dnia. Co do zabrudzeń czy plam, to usuwajmy je na bieżąco- najlepiej od razu, gdy się pojawią. Stare zaschnięte plamy nie tylko będą nieestetycznie wyglądać, ale mogą okazać się bardzo trudne do usunięcia. Ponadto raz w tygodniu warto delikatnie przetrzeć powierzchnię całych drzwi wilgotną ściereczką z mikrofibry. Dzięki temu ich powierzchnia będzie zawsze świeża.

Co do renowacji drzwi, to jest to kwestia indywidualna. Dostosujmy jej częstotliwość do naszych potrzeb. Tempo zużywania się drzwi zależy od wielu czynników. Niektóre z nich to sposób użytkowania pomieszczenia (przykładowo drzwi kuchenne niszczą się szybciej niż te w sypialni), czy rodzaj i jakość materiału, z którego wykonane są nasze skrzydła drzwiowe.