Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), poinformował o decyzji wprowadzenia tymczasowej kontroli na granicy z Słowacją. Kontrole odbywać się będą na 11 przejściach granicznych.

Informacja o wprowadzeniu tymczasowej kontroli granicznej ze Słowacją została ogłoszona przez szefa MSWiA podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu. Podkreślił on, że dynamika nielegalnej migracji oraz liczba wykrytych migrantów na terytorium Słowacji wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku niemal tysiąckrotnie.

Minister dodał, że część osób z statusu cudzoziemca przenosi się przez Polskę do Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej. Zapewnił, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni udało się zidentyfikować i aresztować 551 nielegalnych migrantów.

Kamiński potwierdził, że rząd zadecydował o ponownym wprowadzeniu tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją, która ma rozpocząć się o północy. Początkowo kontrola będzie trwała 10 dni, ale przypuszcza się, że zostanie przedłużona. Minister poinformował również, że decyzja o kontroli została przekazana Ministerstwom Spraw Wewnętrznych Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech, a także Komisji Europejskiej zgodnie z kodeksem Schengen.

Generał dywizji Straży Granicznej, Tomasz Praga, poinformował we wtorek, że planuje otworzyć łącznie 11 przejść granicznych ze Słowacją, w tym osiem drogowych i trzy kolejowe. W województwie podkarpackim będą to miejsca takie jak Barwinek, Radoszyce i Łupków (przejście kolejowe), w województwie małopolskim: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Chyżne oraz w województwie śląskim: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów.

Praga dodał również, że będzie można przekroczyć granicę na piechotę w 11 dodatkowych miejscach.

Przypomnijmy, że na koniec września Straż Graniczna na polecenie MSWiA wprowadziła na granicy polsko-słowackiej stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów. Teraz polskie władze zdecydowały się na kolejny krok.