Każdemu właścicielowi kota zdarzyło się, że jego brzuch czy kolana były ugniatane przez pupila. Często można zauważyć, że oprócz człowieka, ugniatane przez kota jest również legowisko. Większość osób wie, że ich pupile tak się zachowują i nie zwracają na to większej uwagi.

Ugniatanie podłoża przez kota jest bowiem dla nich normalnym kocim zachowaniem. Warto jednak zastanowić się, jaki jest powód takiego ugniatania, skąd takie zachowanie się właściwie wzięło oraz czy jest to w ogóle bezpieczne. Ten artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości i pozwoli lepiej zrozumieć zachowania swojego pupila.

Ugniatanie legowiska przez koty – co to oznacza?

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, dlaczego koty to robią, to sprawdzenie, czy miejsce, na którym chcą się położyć, jest miękkie i wygodne. Nic bardziej  mylnego.

Behawioryści już dawno ustalili, że koty poprzez ugniatanie okazują swoje zadowolenie, a nawet miłość. Jest to ich osobliwy sposób na pokazanie, że lubią dane miejsce lub osobę i czują się tam dobrze oraz bezpiecznie. To, że kot jest szczęśliwy w momencie ugniatania podłoża, sygnalizuje na kilka niewerbalnych sposobów:

  • rozluźnienie mięśni,
  • specyficzne przymrożenie oczu,
  • przeciąganie się,
  • ułożenie uszu,
  • mruczenie.

Warto zauważyć, że aby kot zaczął coś lub kogoś ugniatać musi mieć do tej osoby zaufanie, dlatego nie warto lekceważyć tego zachowania i docenić pupila za to, że okazuje swoje uczucia. Innym powodem, dla którego koty ugniatają swoje legowisko, jest znaczenie terytorium.

Na kocich łapkach znajdują się gruczoły zapachowe, które w momencie ugniatania pozostawiają na podłożu zapach indywidualny dla każdego kota. Dzięki temu inne zwierzęta wiedzą, że dany teren jest „zajęty”.

Geneza ugniatania podłoża przez koty

Ugniatanie podłoża przez koty to zachowanie wyniesione z wczesnego dzieciństwa. W momencie, kiedy kociątko chce napić się mleka od matki, zaczyna lekko ugniatać łapkami okolice jej piersi. Dzięki takiemu zachowaniu kocięta stymulują laktację.

Dla zwierząt jedzenie jest najwyższą wartością, dlatego ta czynność kojarzy im się z przyjemnością. Koty przy matce czują się do tego dobrze i bezpiecznie. Powoduje to, że podczas karmienia u kociąt wydzielają się związki, które powodują pobudzenie ośrodków przyjemności w ich mózgach. Ta chwila zapada w ich pamięć i dlatego w późniejszym okresie życia koty ugniatają, kiedy czują się dobrze i bezpiecznie. Najczęściej zdarza się to w momencie, gdy błogo wylegują się na swoim ulubionym legowisku lub odpoczywają na kolanach właściciela.

Ugniatanie legowiska przez koty – czy ma negatywne skutki?

Wiadomo już, skąd się wzięło ugniatanie podłoża przez koty i co ono oznacza. Warto zastanowić się jeszcze czy takie zachowanie może mieć jakieś negatywne skutki dla pupila, a może nawet i dla właściciela. Stwierdzone jest, że ugniatanie nie ma żadnych złych wpływów na koty. Wręcz przeciwnie jest to dla nich chwila relaksu i odpoczynku, kiedy mogą czuć się bezpiecznie i nie martwić o zagrożenie.

Można zastanowić się tylko nad wpływem ugniatania na ludzi. Jedynym negatywnym skutkiem mogą być lekkie zadrapania powstałe w wyniku okazywania uczuć przez pupila. W chwili kiedy koty ugniatają, nie zawsze chowają swoje ostre pazurki. Szczególnie uciążliwe i niebezpieczne może to być u kotów wychodzących, które na pazurach mogą przenosić spore ilości bakterii. Warto pomyśleć o manicure dla naszego kotka, aby nie mieć nieprzyjemnych ran. Na rynku istnieje wiele obcinaczek dla kotów, które pozwalają w łatwy i bezpieczny sposób stępić im pazury.

Czy da się oduczyć kota ugniatania?

Ugniatanie podłoża przez kota to czynność wrodzona. Przez to zachowanie koty zaznaczają swoje terytorium, swoją własność, wyrażają miłość i wzmacniają więzi z człowiekiem. Jest to dla nich instynktowne i nie zawsze mają na to świadomy wpływ. Dla kotów to chwila, w której czują się dobrze i bezpiecznie.

Nie warto zatem im tego zabraniać. Kiedy pupil zacznie ugniatać nogi właściciela, a ten go za to zwyzywa i odstawi na bok, kot będzie zdezorientowany. W końcu przecież tylko chciał okazać mu miłość i zaufanie, a okazuje się, że zrobił coś złego. W ten sposób kot może oddalić się od właściciela i nie okazywać mu takiego zainteresowania i zaufania jak wcześniej. Jeśli skutki ugniatania są tak bardzo uciążliwe lepiej zadbać o odpowiednią długość kocich pazurków i pozwolić pupilowi na okazywanie uczuć i zacieśnienie więzi na własny sposób.